Κυριαρχία Προμηθέα!

192854

Σε «πάρτι» μετέτρεψε ο Προμηθέας την αναμέτρηση με τον Ήφαιστο Λήμνου και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση τον συνέτριψε 81-61, για να ανέβει στο 12-6, στην Α1.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (6-6). Έκτοτε, ο Προμηθέας πήρε τον έλεγχο, ξεφεύγοντας αρχικά στο +6 (14-6), με την αντίδραση του Ηφαίστου να ήταν απλά ένα καλάθι του Σμιθ για το 14-8. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι Πατρινοί κυριάρχησαν στο παρκέ και με τον Μαυροκεφαλίδη να είχε πάρει... φωτιά, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το εντυπωσιακό 27-8!

Με καλάθι του Κατσίβελη, ο Προμηθέας πήγε στο +21 (29-8) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στην επίθεση και μείωσαν στο... νταμπλ-σκορ (30-15), με τους Πατρινούς να απαντούν με απανωτά τρίποντα για το +21 (39-18), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιατρά έριξαν... στροφές, με την ομάδα της Λήμνου να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 41-28, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο συγκεντρωμένος ξεκίνησε ο Προμηθέας στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρη τον Μπαμπ πήγε ξανά στο +19 (51-32), ενώ ο Αμερικανός τον έστειλε στο +23 (59-36), στο 25’. Από την άλλη, ο Ήφαιστος δεν έδειχνε κάποιο σημάδι αντίδρασης, με τους Πατρινούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +23 (64-41).

Με την ίδια προσήλωση μπήκαν οι παίκτες του Γιατρά και στο τέταρτο δεκάλεπτο και γι’ αυτό διατηρούσε τη διαφορά στα... ύψη (77-53), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 41-28, 64-41, 81-61