«Καθάρισαν» οι …πρώην

aek aris tsairelis
Του Κ. Τσιαμτσιούρη

Η τρίτη συνεχόμενη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, με το 73-64 επί του Άρη στο ΟΑΚΑ δεν έφερε αρκετά χαμόγελα στην «Ένωση», που δυσκολεύθηκε αρκετά απέναντι στο πολύ πιο αδύναμο ρόστερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης και αν δεν είχε την βοήθεια μερικών πρώην «Αρειανών», ίσως και να μην έφτανε στο αποτέλεσμα αυτό…

Για μια ακόμη φορά η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έπαιξε έχοντας τα γνωστά προβλήματα: Έλλειψη συγκέντρωσης απ’ το ξεκίνημα, κακές επιλογές στην επίθεση, μέτρια προς κακά ποσοστά στα μακρινά σουτ, αδυναμίες στην άμυνα εντός ρακέτας. Επέτρεψε στον Άρη, που παρατάχθηκε αρχικά με 4 Έλληνες και τον Μάρας στην πεντάδα του, να προηγηθεί και να μείνει μπροστά στο σκορ μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, και το …χειρότερο, όταν η «Ένωση» πήρε διψήφιο προβάδισμα με 14 πόντους (43-29 στο 21’), το έχασε μέσα σε λίγα λεπτά στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ξανά στο 48-47 στο 27΄!

Με το σκορ στο 57-54 στο 33’ όμως ο Βασίλης Καββαδάς με την βοήθεια του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και του Βασίλη Ξανθόπουλου, έβγαλαν την ΑΕΚ απ’ την δύσκολη θέση στα τελευταία λεπτά…

Ο Βασιλόπουλος με το σκορ στο 60-56 ευστόχησε σε ένα κρίσιμο σουτ τριών πόντων που έδωσε στην «Ένωση» αέρα επτά πόντων με πέντε λεπτά να απομένουν και ο Καββαδάς «έσωσε» τις επόμενες δυο επιθέσεις της ΑΕΚ με επιθετικά ριμπάουντ, στέλνοντας την διαφορά στους 8 (67-59) με 3 λεπτά να απομένουν. Όσο για τον Ξανθόπουλο, μόνο όσο ήταν αυτός στο παρκέ δίπλα στον Μάικ Γκριν μπορούσε ο Αμερικανός να λειτουργήσει αποτελεσματικά για την ΑΕΚ ενώ ο έμπειρος Έλληνας παίκτης «έδεσε» και την περιφερειακή άμυνα της ομάδας του.Περιέργως …θετικός ήταν ο Κέλσι Μπάρλου στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Μάνι Χάρις ξεκίνησε στην πεντάδα αλλά έπαιξε πάλι μόνο 12 λεπτά και έμεινε άποντος, με 3 λάθη στο παθητικό του!

Η απουσία του Ντούσαν Σάκοτα σίγουρα επηρέασε την χημεία αλλά και την αποτελεσματικότητα της ΑΕΚ στην επίθεση, που είχε μόλις 3/22 σουτ τριών πόντων, ένα απ’ τα εύστοχα ήταν του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και ενώ όλα είχαν κριθεί.

Ο Άρης τα πήγε όμως εξ ίσου άσχημα, με 2/16 σουτ απ’ τα 6,75μ., ενώ δεν πήρε βοήθειες απ’ τους ξένους του, με εξαίρεση τον Ιβάν Μάρας που έδωσε μάχες κάτω απ’ τα καλάθια.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν ο πρωταγωνιστής στο ξέσπασμα της τρίτης περιόδου, όταν οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για δεύτερη φορά την ΑΕΚ, αλλά η αστοχία των συμπαικτών του απ’ την περιφέρεια απέναντι στην σκληρή άμυνα των γηπεδούχων, ήταν καταδικαστική για τον Άρη, που πάντως δεδομένων των συνθηκών παρουσίασε μια εικόνα άξια συγχαρητηρίων, με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να δίνει την μάχη του απ’ τον πάγκο και να παραδίδει μαθήματα στους Έλληνες αθλητές του…

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 8, Χάρις, Ξανθόπουλος 3, Βασιλόπουλος 7 (1), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 11 (2), Μπάρλοου 11, Μαυροειδής 10, Καββαδάς 12, Χάντερ 7.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 11, Μποχωρίδης 7 (1), Φλιώνης 7, Τσαϊρέλης 18, Πουλιανίτης 5 (1), Μούρτος 6, Αθηναίου 6, Προύιτ, Ντουβιέ 2, Μπελ 2.