Την... πλήρωσε ο Κολοσσός!

4354253

Μία εβδομάδα μετά την βαριά ήττα στη Νέα Σμύρνη, οι παίκτες του Ρεθύμνου έκαναν... φύλλο και φτερό τους Ροδίτες και με τη νίκη τους στο «Μελίνα Μερκούρη» με 89-61 κάλυψαν και τη διαφορά από το ματς του α' γύρου.

Το... χαστούκι στο κλειστό της Νέας Σμύρνης ήταν πολύ ηχηρό σε παίκτες και προπονητικό τιμ του Ρεθύμνου. Ο... Πανιώνιος μπόρεσε να αφυπνίσει την ομάδα του Νίκου Βετούλα, η οποία παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου και μπόρεσε να μετατρέψει ένα θεωρητικά ντέρμπι σε παράσταση για έναν ρόλο.

Με εξαιρετική άμυνα και ευστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα, το Ρέθυμνο έφτασε στο 7-7 ρεκόρ και «έπιασε» τον Κολοσσό στον πίνακα της βαθμολογίας. Μάλιστα κάλυψε και την (έτσι και αλλιώς μικρή) διαφορά από το παιχνίδι του α' γύρου και πλέον θα έχει το πάνω χέρι στην περίπτωση της ισοβαθμίας.

Ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν στην τρίτη περίοδο όπου οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον Κολοσσό στους 9 πόντους (22-9 το επιμέρους) με αποτέλεσμα να απλοποιήσουν το έργο τους όσον αφορά την υπόθεση της νίκης.

ι Στέφαν Μούντι και Σακίλ Γκούντγουιν ήταν οι καλύτεροι των νικητών, την ώρα που φάνηκε και με το παραπάνω η απουσία του Μάλκολμ Γκρίφιν. Ο Αμερικανός αποχώρησε από την ομάδα της Ρόδου με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Κάτι που αποτυπώθηκε και στους αριθμούς, αφού ο Κολοσσός είχε μόλις 4/23 τρίποντα και 23/58 σουτ στο σύνολο εντός παιδιάς.

Το παιχνίδι δε χρίζει ιδιαίτερης κριτικής αφού το Ρέθυμνο άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ από το τέλος του ημιχρόνου (43-34) ενώ στο δεύτερο μισό του αγώνα το επιμέρους σκορ ήταν 46-27 με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει και τους 30 πόντους (82-51) στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-34, 65-43, 89-61

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κώττας 7, Μούντι 18 (4/9 τρίποντα), Μόρισον 9 (1), Άρμστεντ 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνιελς 10 (1), Χριστοδούλου 3, Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 6, Γιαννόπουλος 9 (3).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 14 (2), Σχίζας 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπρέι 6, Ράιτ 8 (7 ριμπάουντ), Γουέρ 6 (1/8 σουτ), Τζόουνς 13 (5/9 δίποντα, 3/3 βολές σε 15 λεπτά), Γεωργαλής, Μπιλλής, Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 2.