Σπανούλης, Ουίλτζερ επανέφεραν την... ηρεμία

4349598

Ο Ολυμπιακός έτρεξε αρκετά στην Πάτρα και παίζοντας καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, νίκησε τον Προμηθέα με 73-87. Σπουδαίοι Ουίλτζερ (17π.) και Σπανούλης (18π.).

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα με 73-87 παίζοντας σε μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού γρήγορο και σωστό μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν άκρως ανταγωνιστικοί, αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη σε κανένα σημείο.

Ο Βασίλης Σπανούλης σε 25' είχε 18 πόντους (1/2δ., 4/6τρ., 4/4β.), ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Σπουδαίος ο Κάιλ Ουίλτζερ σε 17:39 είχε 17 πόντους (2/3δ., 4/5τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος. Ο Γιώργος Μπόγρης σε 12' είχε 4 πόντους (2/3δ.), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Ο Μπράιαν Ρόμπερτς τελείωσε με 11 πόντους (3/5τρ.).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί εφτά αναπάντητων πόντων (36-52, 13') όμως και πάλι στη συνέχεια χάρη στον Μιλόσεβιτς οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (55-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ουίλτζερ κρατούσε τον Ολυμπιακό με διψήφια διαφορά πόντων, χωρίς ωστόσο να μπορεί ξεφύγει περισσότερο (63-73, 35' με τρίποντο του Σαλούστρου). Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων όμως με 8 πόντους (2/2 σερί τρίποντα)... σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 36-45, 55-63, 73-87

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 3 (7 ασίστ),, Φαγιέ 4, Σαλούστρος 10 (2),  Χολ 6 (2), Ελις 20 (12 ριμπάουτν) Λίποβι 3 (1), Τουντζιαράκης 3, Γκάτζιος, Μάρι 3 (1), Ερμείδης, Μιλόσεβιτς 21 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 18 (4/6 τρίποντα), Μιλουτίνοφ 8 (9 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 7 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπερτς 11 (3/5 τρίποντα), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2 , Στρέλνιεκς 7, Μάντζαρης 3, Μπόγρης 4 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 17 (4/5 τρίποντα, Τόμπσον 1.