Μεγάλη ανάσα για τα Τρίκαλα

trikala koroivos

Το είχαν «σημαδέψει»  τα Τρίκαλα αυτό το παιχνίδι με τον Κόροιβο, προκειμένου να ενισχύσουν τις ελπίδες τους για παραμονή και τα κατάφεραν. Νίκησαν εύκολα (71-59), δείχνοντας από την αρχή της συνάντησης τις διαθέσεις τους.

Αυτό το 20-8 του α΄ δεκάλεπτου και οι 20 πόντοι που πέτυχε ο Κόροιβος στο α΄ ημίχρονο, έκριναν το παιχνίδι. Η ομάδα της Αμαλιάδας έπαθε «μπλακ άουτ» για έξι λεπτά και έκτοτε κυνηγούσαν τους γηπεδούχους στο σκορ, παρότι βελτιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Μάρκο Τέγιτς και ο Μιχάλης Λούντζης ήταν οι κορυφαίοι παίκτες για την ομάδα του Φώτη Τακιανού, που ποδέχεται στην πρεμιέρα του β΄ γύρου την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 58-43, 71-59

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17, Τέιμς 4, Χατζηνικόλας, Καλόγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ  Κάρσον 10 , Κον 6, Σκουλίδας 4, Φλόρβεους, ΝτιΚόζι 6, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγιεβιτς,  Σαχπατζίδης 6, Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10.