Έσπασε το ρόδι εκτός έδρας

kymh aek

Έπρεπε  να φτάσει στο τέλος του α΄ γύρου για να πάρει η ΑΕΚ γεύση από εκτός έδρας νίκη και στη Χαλκίδα είχε την τύχη με το μέρος της. Επικράτησε της Κύμης (79-77), σε έναν αγώνα που κρίθηκε σο τέλος στις λεπτομέρειες και που κάλλιστα θα μπορούσε νικήτρια να είναι και η ομάδα του Γιάννη Κατρίτση, η οποία κέρδισε τις εντυπώσεις.

Δύο λεπτά πριν από τη λήξη η ΑΕΚ προηγήθηκε (72-75) και στα 40΄΄ πάλι ο Γκριν έγραψε το 74-77΄. Στα 8΄΄ ο Μαγκί αστόχησε σε δύο βολές,  το 76-78 και ο Κάιζερ κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ. Ευστόχησε σε μία βολή (77-78), όπως και ο Γκριν αμέσως (77-79), για να αστοχήσει στην τελευταία επίθεση ο Μακ Φάντεν για τρίποντο.

Μεγάλο πρωταγωνιστής για την Ένωση ήταν ο Γκριν καθώς στο τελευταίο δίλεπτο σημείωσε 8 προσωπικούς πόντους, βάζοντας παράλληλα μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ, όταν οι γηπεδούχοι είχαν προσπεράσει με 72-70 (στο 38').

Η ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη από μέση και κοντινή απόσταση έχοντας 18/29 δίποντα ενώ οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με 8/22 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 15 λάθη (έναντι μόλις 5 της Κύμης) αλλά οι γηπεδούχοι πήραν μόνο 11 πόντους από λάθη αντιπάλων.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Κύμη κατάφερε να οικοδομήσει μία μικρή διαφορά που έφτασε ως και το 51-44 με το καλάθι του Μακ Φάντεν και τη διατήρησε ως και το 29' (60-53) με το τρίποντο του Τσαγκαράκη, πριν η ΑΕΚ μείωσε με εύστοχο τρίποντο του Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14, ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 14 (1), Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8.