Η ανατροπή του Προμηθέα και το "χαρακίρι" της ΑΕΚ

promitheas aek panigyrismoi

Επανήλθε στις νίκες ο Προμηθέας μετά από τρεις διαδοχικές ήττες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Επικράτησε της ΑΕΚ (69-66), γυρίζοντας ένα παιχνίδι από το -12.

Η ομάδα της Πάτρα  στα τελευταία 4’ και 26’’ της συνάντησης πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 15-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα, που πέτυχε σε αυτό το διάστημα 10 πόντους με δύο τρίποντα.

Μάλιστα ο νεαρός γκάρντ  πέτυχε όλους τους πόντους του στο β΄ ημίχρονο και συνέβαλε στην ανάκαμψη της ομάδας του, η οποία ισορρόπησε και την κατάσταση στα ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ που έλεγχε τον αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια, έπαθε «μπλακ άουτ» στα τελευταία λεπτά, ξαφνιαζόμενη από την αντίδραση του Προμηθέα. Οι παίκτες του Σάκοτα προφανώς πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει από το 30΄ και το πλήρωσαν, χάνοντας την ευκαιρία να ημειώσουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55,  69-66.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Λίποβι 4 (1), Φαγιέ 13 (3), Δημάκος 2, Χολ 3 (1), Ελις 3, Τουντζιαράκης 11, Γκίκας 16 (2), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 6, Μιλόσεβιτς 11.

ΑΕΚ: Τζέιμς, Γκριν 11 (2), Χάρις 18 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 1, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 16 (3), Μπάρλοου 6, Καββαδάς 1 , Ελόνου 2.