Προβλημάτισε και πάλι ο Άρης

9 178

Στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι του στο τουρνουά της Προύσας, ο Άρης ηττήθηκε από τη Σακάριασπορ με 77-65, παρουσιάζοντας και πάλι δύο αγωνιστικά πρόσωπα στο παιχνίδι.

Η αγωνιστική αστάθεια είναι υποχρεωτικός σύντροφος κάθε ομάδας αυτήν την περίοδο και ο Άρης την έχει άφθονη.

Καταρχάς σε σχέση με την αγωνιστική εικόνα του στον χθεσινό (21/9) αγώνα με την Τόφας Μπούρσα παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος, αλλά και πάλι είχε δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Για περίπου δώδεκα λεπτά κυριάρχησε της Σακάρια, έβγαλε ενέργεια, είχε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και μετά το αρχικό 4-17, μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, έφθασε να προηγηθεί έως και με 19-31 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα έως το 12ο λεπτό (24-34) για να ακολουθήσει, όμως, ένα κακό οκτάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σε αυτό το διάστημα πέτυχε καλάθι μόλις στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Κουάμε Βον, το οποίο διαμόρφωσε και το 39-39 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα, η ελληνική ομάδα είχε πρόβλημα επικοινωνίας, αλλά ακόμη και σε 3-4 φάσεις, στις οποίες βγήκε το ελεύθερο σουτ, δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Ο Άρης παρουσίασε την ίδια εικόνα στα πρώτα 3:30 του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας κακή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ αμυντικά έδωσε το ελεύθερο σουτ και το πρόβλημα (49-39). Εκεί οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν με zone press, άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα και βρίσκοντας πόντους, είτε σε πρωτεύοντα, είτε σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, με επιμέρους σκορ 2-13 προηγήθηκαν με 52-53 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (54-53).

Οι «κίτρινοι» έκαναν τα ίδια λάθη και στις αρχές της τελευταίας περιόδου, με αποτέλεσμα να βρεθούν και πάλι πίσω στο σκορ (65-58). Η ελληνική ομάδα δεν βρήκε τον τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι, αντιθέτως, ήταν ευάλωτη στην άμυνα με συνέπεια να ηττηθεί με 77-65.

Τα Δεκάλεπτα: 19-28, 39-39, 54-53, 77-65,

Σακάριασπορ: Γιάνκοβιτς 21, Σανλί 1, Μπιρσέν 7, Οζντογκάν 3(1), Κορκμάζ 12(1), Φαλ 5, Χάρις 4, Γκονλούμ 4, Κιρτσάλι, Ονέν 7, Πράιορ 8(1), Μπουθ 5(1).

Άρης: Βον 12(2), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 5(1), Δίπλαρος 4, Χρηστίδης 11, Μούρτος 10, Αθηναίου 2, Μοράντ, Βασιλόπουλος 7(1), Ουίβερ 10(1).