Τα πρώτα χαμόγελα στον Άρη!

656

Ο Άρης επικράτησε της Γκιρεσούν με 87-82 στον τρίτο και τελευταίο φιλικό αγώνα στην Προύσα παρουσιάζοντας βελτιωμένη εικόνα και πολυφωνία στην επίθεση.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έβγαλε ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο, η πίεση στα 4/4 του γηπέδου ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του αλλά του έλειψαν δύο πράγματα. Η γρήγορη εκτέλεση στο transition game και το μακρινό σουτ. Στην πρώτη περίπτωση δεν μετουσίωσε το κλέψιμο της μπάλας και στη δεύτερη είχε 1/5 τρίποντα στο τέλος του ημιχρόνου. Στο παιχνίδι, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκηπροηγήθηκε με 14-8 (4’), για να ακολουθήσει ένα 0-7 σερί από την Γκιρεσούν (14-15) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 22-22.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο καλάθι, είτε στον Μιχάλη Τσαϊρέλη είτε στον Βασίλη Χρηστίδη, κατ’ αυτόν τον τρόπο πήρε και πάλι το προβάδισμα με 31-25 (14’) αλλά στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου της έλειψε το καθαρό μυαλό στην επίθεση, ενώ αμυντικά ήταν ευάλωτη στη ρακέτα. Ως εκ τούτου η Γκιρεσούν έτρεξε επιμέρους σκορ 6-16 και προηγήθηκε με 37-41 στο ημίχρονο.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο, το μόνιμο πρόβλημα για τον Άρη ήταν το μαρκάρισμα του Μπόιτον ο οποίος σε αυτό το διάστημα σημείωσε 11 πόντους. Έτσι η Γκιρεσούν ξέφυγε με 47-54 (23:30), αλλά μέσα σε περίπου ένα λεπτό ο Άρης απάντησε με 8-0 σερί (55-54). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 62-63 με τους «κίτρινους» να παίρνουν βοήθειες από τους Βασιλόπουλο, Μοράντ.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του ρυθμού στην τελευταία περίοδο, είδε τον Κουάμε Βον να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και υπό την καθοδήγηση του Αμερικανού ξέφυγε με 71-65 (34’) και με 81-74 με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά. Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 10 πόντων (87-77) έπειτα από εντυπωσιακά καρφώματα του Ντεμέτρις Μοράντ.

ΑΡΗΣ(Γιαννάκης): Βον 18(1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης 4, Δίπλαρος, Χρηστίδης 3, Μούρτος 11, Αθηναίου 15(4), Μοραντ 11, Βασιλόπουλος 11, Ουίβερ 5.

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝ(Ούβαλιν): Μπόιντον 25(3), Απαϊντίν 1, Γκάμπριτς, Τσκιράν 8(2), Μπεσόκ 8(1), Νικολόφ 2, Γκάγκιτς 7, Τσαντεκόν 10, Μαρίνκοβιτς 15, Γιλμάζ 4, Τζέιμς 2.

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-41, 62-63, 87-82