• ΑΕΚ
  • Posted

Καταιγίδα η ΑΕΚ, αγκαλιάζει τη πρώτη θέση!

210748

Η ΑΕΚ υπερπήδησε ακόμα έναν αντίπαλο στο δρόμο για την πρώτη θέση στον όμιλό της, στο BCL. Η Ντιζόν δεν είχε την ποιότητα να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός αγώνα στον οποίο είχε μεγαλύτερο κίνητρο και ταλέντο στο ντεμπούτο του Τζόρνταν Θίοντορ στο Basketball Champions League. Ετσι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε με  80-56 των Γάλλων και συνεχίζει να ελπίζει οτι στο τέλος θα βάλει τη Χάποελ από κάτω για την κατάκτηση της πρωτιάς στο γκρουπ.

Οι παίκτες του Μπάνκι ήταν νωθροί στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ανέβασαν στροφές και με πρωταγωνιστή τον Χάντερ έκαναν… περίπατο, συντρίβοντας 80-56 την Ντιζόν, για το 9-2 και την παραμονή στην κορυφή του τρίτου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο φόργουορντ/σέντερ της Ένωσης τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Σάκοτα να προσθέτει άλλους 11 πόντους. Από τους Γάλλους, που παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-8, ξεχώρισαν οι Εμεγκάνο και Ουέαρ με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η Ντιζόν αιφνιδίασε την ΑΕΚ με την έναρξη του αγώνα και πήρε γρήγορα διαφορά (1-9, 3'), με τους Εμεγκάνο και Ουέαρ να αποτελούν απειλή. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, μέσα από την άμυνα και με τον Χάντερ να βοηθά στα επιθετικά ριμπάουντ, «ροκάνισαν» την διαφορά (14-15, 10'). Στην δεύτερη περίοδο, ο Τσαλμπούρης έδωσε σημαντικές βοήθειες, όπως και ο Τζέιμς (31-22, 17'), αλλά οι Γάλλοι έκαναν σερί με τους Σασάνγκ και Λουμ (31-28, 18'), με τον Εμεγκάνο να πετυχαίνει καλάθι στη λήξη του δεκαλέπτου (36-30, 20').

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη και με τον Λαρεντζάκη να κάνει εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και δημιουργία, πήρε διαφορά (46-35, 24'). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν... κατέβασαν ταχύτητα, και ο Σαντ-Ρος με τρίποντο πήγε στο +19 (56-37, 28'), για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Χάντερ στο 62-39 (30').

Οι Γάλλοι έκαναν ένα μικρό σερί (62-44, 22'), αλλά οι τρίποντες... βόμβες των Σάκοτα-Γιαννόπουλου αύξησαν την διαφορά (70-44, 34'), η Ντιζόν δεν μπορούσε να αντιδράσει και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, για να φτάσει η ΑΕΚ στη νίκη (80-56).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 38-30, 62-39, 80-56.