Το Ελληνικό κέρδισε το ντέρμπι

Με δύο βολές της Λικέντρα Τζόνσον (φωτό) δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, το Ελληνικό άρπαξε τη νίκη από τον Αθηναϊκό (82-81) στο γήπεδο της Εργάνης.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο θέαμα και ο αγώνας που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, είχε συναρπαστική εξέλιξη. Με επικεφαλής την Μοσχοπούλου στο α΄ ημίχρονο, ο Αθηναϊκός αντέδρασε στο αρχικό προβάδισμα του Ελληνικού και έκλεισε το εικοσάλεπτο με 42-39.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη στην επανάληψη προηγήθηκε και με δέκα πόντους διαφορά (68-58), αλλά ο Αθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, να προηγηθεί πέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με την Γκίβενς (81-80) και η Τζόνσον να κερδίσει το φάουλ που έκρινε και τον νικητή.

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τζεγιαννάκη 19 (1), Γκίβενς 27, Καμμένου, Βλάνη, Κασσάπογλου 6 (1), Αξιοπούλου 4, Παπαμιχαήλ 8, Μοσχοπούλου 17 (1).

ΕΛΛΗΝΙΚΟ: Γκοτζή 9, Σταμάτη 14 (1), Σπυροπούλου 6, Ρουμπελάκη, Παντέλη 11, Μπαλτά 3, Χαλιβέρα 5 (1), Τζόνσον 19, Μπόνη 15 (1).

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, ο Πρωτέας Βούλας δεν δυσκολεύτηκε νμα νικήσει τον Κρόνο Αγ. Δημητρίοου με 75-64 (42-32).

ΠΡΩΤΕΑΣ (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 26 (5), Λύμουρα 2, Μαγαλιού 17 (3), Μπαρμπερίδου 6, Παυλοπούλου, Κίτσιου, Κύρου, Νικολοπούλου, Στυλιάρα, Φρίμαν 14, Βλάχου 4, Τετενέ 2, Φασούλα 4

ΚΡΟΝΟΣ (Περαντωνάκης): Τσουκαλά 16 (1), Εμμανουηλίδου 8 (2), Ναυριζίδου, Κωνσταντίνου, Λουκάτου 9, Σπαθάρου 8(2), Μίχου 3, Γούναρη, Μαντά, Καλαμπάκου 5, Χάρι 15