Οι έφηβοι έσωσαν την παρτίδα

efivoi panhgyriki

Σαν τελικός ήταν ο αγώνας της Εθνικής εφήβων α αγώνας με τη Σουηδία, αφού η νίκη θα εξασφάλιζε την παραμονή στην Α΄ κατηγορία της Ευρώπης και οι «μικροί» μετά την ατυχία τους να προκριθούν στην οκτάδα, έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν με 80-69.

Αυτό σημαίνει ότι ξέφυγαν από το γκρουπ 13-16 και θα διεκδικήσουν μία θέση ανάμεσα 9-12, με πρώτο αντίπαλο τη Σλοβενία, αύριο Τετάρτη στις 7.45 μ.μ. Μάλιστα είναι πολύ πιθανόν, να συναντηθούν εκ νέου με την Τουρκία για την 9η θέση. Οι γηπεδούχοι νίκησαν την Κροατία με 81-79 και παρέμειναν κι αυτοί στην Α΄ κατηγορία.

H ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της αυτή τη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού ανέτρεψε μία διαφορά δέκα πόντων, κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της και με τη «ζώνη» να εγκλωβίσει του Σουηδούς  που παρέμειναν χωρίς νίκη στη διοργάνωση

.Για πρώτη φορά η Εθνική ομάδα κέρδισε κα τη μάχη των ριμπάουντ, μαζεύοντας μάλιστα 15 επιθετικά (25 αμυντικά) και είχε για καλύτερους παίκτες τους «συνήθεις ύποπτους», Αγραβάνης, Χρηστίδης, Μωραΐτης, Λούντζης, οι οποίοι έπειξαν πάνω από 30 λεπτά και τους δύο τελευταίους να έχουν τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής (37΄7΄΄ και 38΄06΄΄, αντίστοιχα).

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-36, 53-50, 80-69.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 12 (7 ριμπ., 5 ασ.), Σκούφης, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 14 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Χρηστίδης 20 ( 8 ριμπ.), Καλαϊτζάκης 6, Μωραΐτης 15 (3), Παπαδάκης Κ. 1, Κουρέπης 6, Τάταρης 6.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Γιόχανσον Λ., Άρβιντσον 17 (3), Λάρσον 2, Λεμέτι 13 (1), Χουκ 2, Λούντκβιστ 11 (1), Ζέκοβιτς 3 (1), Χαρούν 11 (3), Έντουαρντσον 3 (1), Γιόχανσον Ντ., Τεντέσιο 2, Άπελγκρεν 5.