Νίκησαν και κυνηγούν την 5η θέση

13

Μπορεί η Εθνική Κορασίδων να έχασε την ευκαιρία να πάρει το εισιτήριο για την πρώτη κατηγορία του Ευρωμπάσκετ ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να κάνει το καλύτερο δυνατό φινάλε στη διοργάνωση της Οραντέα.

Το συγκρότημα του Τάκη Μπακογεώργου επικράτησε της Φινλανδίας με 47-44 για τους αγώνες κατάταξης και πλέον θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ U16 Β' κατηγορίας απέναντι στην Ιρλανδία (14/8, 3μ.μ.)

Από την αρχή της αναμέτρησης η Ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο στο σκορ, παρά τις πολλές αλλαγές που πραγματοποίησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τάκης Μπακογεώργος. Στις αρχές της επανάληψης η διαφορά έφτασε και σε ντάμπλ σκορ (30-15).

Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο η Φινλανδία ανέκαμψε και προηγήθηκε  με 43-44 2.11 πριν το τέλος. Η Εθνική Ομάδα όμως με 4/4 βολές από τις Χατζηλεοντή και Πράπα πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ (47-44) και πήρε την νίκη γοήτρου.

Η Ιωάννα Κριμίλη μ’ ένα άψογο πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσε και τους 13 πόντους της (5/5 δ.,1/1 τρ.) έδειξε ότι μπορεί να ηγηθεί του χρόνου της προσπάθειας ανόδους αν και «χάθηκε» στην επανάληψη.

Τα δεκάλεπτα: 11-9, 28-15, 41-32, 47-44

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατζηβασιλείου 1, Γασπαράτου 5 (1), Αναστασοπούλου 6, Πράπα 9, Κριμίλη 13 (1),Κριμιτζά, Μπουντούκα, Γαννουσίου, Χατζηλεοντή 7, Κούκη 6.

Φινλανδία: Μπέγιεντι 9, Μαένπα, Ούκονεν 3 (1), Βέχκα-Άχο 2, Πέκονεν 5, Βίντγκρεν 2, Βίτανεν 5, Κόσονεν 6, Λέχτι, Άρικε 8, Τόρνμπλομ 2, Βαχάσαλο 2.