Το πάλεψε μέχρι τέλους η Εθνική Εφήβων

elladaneoi

Η Εθνική Εφήβων έδειξε πολύ καλά στοιχεία απέναντι στη Γαλλία, στο τουρνουά του Μανχάιμ, όμως ηττήθηκε με 68-59.

Οι Έλληνες διεθνείς, παρά το κακό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο (16-10), κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο και να βρεθούν στο -3 (29-26) στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Εθνική μας ομάδα, τα πήγε περίφημα και κατάφερε με το τέλος της τριτης περιόδου να πάρει κεφάλι στο σκορ (47-48). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα πράγματα δυσκόλεψαν, οι Γάλλοι ανέβασαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν εν τέλει τη νίκη με 68-59.

Κορυφαίος για την Εθνική μας, ήταν ο Κουρέπης με 14 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Λούντζης και Μωραϊτης, που σημείωσαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-10, 29-26, 47-48, 68-59

ΓΑΛΛΙΑ: Ντεσινιέ 6, Εντογέ 11, Λε Ντουαρέν 1, Τσουάφ 14, Μοκόκα 14,  Χόαρντ, Φεβριέ 6, Γκουλμί 6, Μπαζίγ, Ραμπό 10, Βοτιέ, Βογκιρέν

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 12, Μωραϊτης 10, Δομπρογιάννης 2, Σκούφης 5, Παπαδάκης Στ., Μπολάτογλου, Ιορδάνου 4, Παπαδάκης Κ. 5, Τάτταρης 6, Αγραβάνης 1, Χρηστίδης, Κουρέπης 14