Μπράβο κορίτσια

H Εθνική ομάδα γυναικών έσωσε την παρτίδα στον τελευταίο αγώνα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 Β΄ κατηγορίας, που έγινε στη Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου.

Νίκησε τη Λιθουανία με 68-65 (28-39) και κατέλαβε τη δεύτερη θέση, που της δίνει το εισιτήριο ανόδου στην Κατηγορία της Ευρώπης, μαζί με την αήττητη Βοσνία και τη Σουηδία. Το αποτέλεσμα αυτό άφησε στα κρύα του λουτρού το Μαυροβούνιο, που έμεινε στην τέταρτη θέση.

Η ομάδα της Ελένης Καφαντάρη με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο (23-11 υπερ της Λιθουανίας), ήταν καλύτερη κι έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία, παρότι προερχόταν από την ήττα από τη Βουλγαρία.

Από τη στιγμή που η Χριστινάκη έδωσε το προβάδισμα (56-54) στο 33΄η Εθνική ήταν αποφασισμένη να μην χάσει την ευκαιρία. Στο 1΄58΄΄ πριν από τη λήξη, η Σταμάτη με τρ΄’ιποντο έγραψε το 66-63. Η ίδια με μία βολή στα 11΄΄διαμόρφωσε το σκορ σε 67-65 με μία βολή. Η Λιθουανία αστόχησε στην επίθεση και η Φασούλα στ 2’’ κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε μία βολή για να σφραγίσει τη νίκη (68-65).

Χαρακτηριστιοκό είναι ότι στο β΄ ημίχρονο οι βολές άιπαιξαν το πρωτεύοντα ρόλο. Η Ελλάδα είχε 12/18 (σύνολο 19/28) και η Λιθουανία 12/17 (σύνολο 19/33).

Η Χρηστινάκη και η Φασούλα ήταν οι κορυφαίες παίκτριες, αλλά αυτή τη φορά λύσεις έδωσαν και οι υπόλοιπες παίκτριες που χρησιμοποιήθηκαν όπως η Σταμάτη και η Λουκά, Κυρατζή, Καραμπάτσα.

Δεκάλεπτα: 17-16, 28-39, 47-52, 68-65

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 9(1), Εμμανουηλίδου 1, Κυρατζή, Γούναρη 8(2), Χριστινάκη 17, Νάστου 2, Αγγελίδου, Νίξινα, Φασούλα 18, Καραμπάτσα 5, Λούκα 8.

ΛΙΘΟΥΑΝΪΑ: Κερνεσκίτε 8(1), Σιρσιναϊτάιτε 5(1), Παουλαουσκάιτε, Μελιναουσκάιτε 3, Μιζγκέριτε 11, Μπελισκάιτε 14, Σαραουσκάιτε 24, Σαβισκάιτε Ι., Σαβισκάιτε Ρ., Μαουράιτε, Καϊρίτε.