Επέβαλε το ρυθμό της και νίκησε η Χίμκι

ximkibab

Η Χίμκι επικράτησε κόντρα στη Μπάμπεργκ με σκορ 78-61 στη Ρωσία και ανέβηκε στην πρώτη θέση του Group F με ρεκόρ 3-1. Απο την πλευρά της η Μπάμπεργκ οδηγήθηκε στο 2-2.

Η Χίμκι πάτησε...γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και εκμεταλευόμενη τα λάθη της Γερμανικής ομάδας, επικράτησε 78-61. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Αλεξέι Σβέντ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους (3/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/6 βολές), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 28 λεπτά. Για τους φιλοξενούμενους, πολύ καλή παρουσία είχε ο Νίκος Ζήσης με 6 πόντους 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι μέχρι και τα μέσα της περιόδου, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και με ένα γρήγορο σερί να φτάνουν στο 16-12 με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα ισορρόπησαν κάπως, με τη Γερμανική ομάδα να είναι πιο έυστοχη κρατώντας τη διαφορά στον πόντο. Το ημίχρονο βρήκε την Χίμκι να προηγείται 30-28.

Στην επανάληψη η Χίμκι ανέβασε στροφές και με ένα σερί 11-0 αύξησε το δείκτη του σκόρ στο 51-40 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 για τους Ρώσους (54-45). Στην τελευταία περίοδο η Χίμκι εκμεταλεύτηκε τα λάθη της Μπάμπεργκ, που δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι έφτασε σε αυτή την σπουδαία νίκη με σκορ 78-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 30-28, 54-45, 78-61.

Χίμκι: Ράις 9, Σβεντ 22, Ντράγκιτς 8, Ογκουστίν 4, Κοπόνεν 11, Βιάλτσεφ 2, Σοκόλοφ 7, Μόνια 2, Τοντόροβιτς 6, Χάνικατ 7

Μπάμπεργκ: Μέλι 9, Ζήσης 6, Στάιγκερ 5, Τάις 12, Ουαναμέικερ 13, Στρέλνιεκς 3, Μίλερ 6, Ραντόσεβιτς 7