Ο Μπουρούσης παρέσυρε την ΤΣΣΚΑ! (vid)

12583778 499106710214438 1828873050 n

Η Λαμποράλ κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με 81-71. Στο 2-2 το ρεκόρ των δύο ομάδων, δυσκολεύοντας τα πραγματα και στον «όμιλο του θανάτου».

Με την καλή της άμυνα η Λαμποράλ κατάφερε να ξεκινήσει εντυπωσιακά το ματς και να προηγηθεί με 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια και μετά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου όταν πήραν μπρος οι Τεόντοσιτς και Χάινς η ομάδα του Ιτούδη κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία (47-47) μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Πραγματική "μάχη" μετά το ημίχρονο, με φοβερές φάσεις αλλά και φοβερούς πρωταγωνιστές και από τις δύο ομάδες με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τις βρίσκει στο 57-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε θρίλερ, με το Χίγκινς δύο λεπτά πριν από το τέλος να βάζει μπροστα την ΤΣΣΚΑ με 69-70.

Λίγο αργότερα, η Λαμποράλ με όπλο την καλή της άμυνα γύρισε τον αγώνα "τούμπα" (74-70), για να ακολουθήσει το μοιραίο λάθος του Τεόντοσιτς, 35" πριν από τη λήξη, ενώ λίγο αργότερα αποβλήθηκε μετά από οργισμένη αντίδρασή του εις βάρος των διαιτητών για τον μη καταλογισμό φάουλ εις βάρος του. Με το τρόπο αυτό η Λαμποράλ Κούτσα κατάφερε να φτάσει στο τελικό 81-71.

Δεκάλεπτα: 18-10, 34-34, 57-54, 81-71

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς, Κοσέρ 15 (5), Σενγκέλια 11 (1), Χάνγκα 10, Μπουρούσης 19 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ, 3 ασίστ), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ 4, Τίλι 4, Άνταμς 13 (1), Κορμπάτσο 2.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Κουλάγκιν 4, Τεόντοσιτς 18 (2), Φριντζόν 10 (1), Νίκολς, Τζάκσον 4, Βοροντσέβιτς 8 (2), Χίγκινς 10 (1), Κριάπα 6, Κουρμπάνοφ, Χάινς 11.