«Πράσινη» ισοφάριση στη Λεωφόρο!

apol

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε, στην παράταση, του Ολυμπιακού με 68-65, ανατρέποντας διαφορά 11 πόντων. Η σειρά των τελικών στο 1-1.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -11 και πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο 2ο τελικό της Α1 Γυναικών στην παράταση, χάρη στην εκτελεστική ικανότητα της Τζασμίν Τζόουνς (25π.).

Καταλυτική η παρουσία της Αλέιν, η οποία τελείωσε το ματς με ένα απίθανο double double (12π., 15 ριμπ.) και 4 κρίσιμους πόντους στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός ήτανμπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, χάρη στη Νικολοπούλου (17π.) και τη Γουίλιαμς (13π.), 7 ριμπ.), όμως στο κρίσιμο σημείο εγκλωβίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων.

Εκτός της αναμέτρησης έμεινε η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου, λόγω ίωσης, ενώ ο Ολυμπιακός είδε τη Βίτολα να αποχωρει, αφού τραυματίστηκε στη μύτη.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Το ματς

Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα είχαν μόνο 4 περισσότερα ριμπάουντ, μετά από 20 λεπτά αγώνα, ωστόσο στα πρώτα λεπτά, η διαφορά ήταν μεγαλύτερη.

Παράλληλα, εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους στα τρίποντα (3/9) και το καλό βράδυ της Νικολοπούλου (11π., 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο).

Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με 10 πόντους διαφορά (29-19), προτού ο Παναθηναϊκός κάνει σερί 5-0 για να μειώσει τη διαφορά. Με τη Σταμολάμπρου εκτός λόγω ίωσης, η Διονυσία Αλεξανδρή έκανε το step up και είχε 7 πόντους και 2 ασίστ σε 14:15.

Η Τζόουνς είχε άλλη γνώμη

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, μαζί και των ριμπάουντ. Πότε η Γουίλιαμς και πότε τα μακρινά σουτ, επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να είναι μπροστά στο σκορ. Με διαφορές ασφαλείας (8-10 πόντους).

Μέχρι το σημείο που μπήκε στην εξίσωση του αγώνα η Τζόουνς. Η Αμερικανίδα γκαρντ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην ανατροπή, ο Παναθηναϊκός μείωσε μέχρι το καλάθι (54-56) και ο τελικός ήταν ξανά ντέρμπι.

Η Σωτηρίου μείωσε ξανά στο καλάθι (56-58) και ενώ το χρονόμετρο έδειχνε 2:30, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε επιθετικό φάουλ με τη Χριστινάκη.

Η Τζόουνς ισοφάρισε (58-58) και η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτούργησε ξανά. Κλέψιμο της μπάλας, η οποία κατέληξε στην Τζόουνς: Καλάθι και ο Παναθηναϊκός μπροστά στο σκορ, 60-58.

Και ενώ οι «πράσινες» έβγαλαν και άλλη άμυνα, ήταν σειρά για την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού να δείξει σφυγμό. Η Σπυριδοπούλου πήγε στις βολές, μέτρησε 2/2 για το 60-60 (38 δεύτερα).

Ο Παναθηναϊκός αστόχησε, ο Ολυμπιακός είχε την επίθεση του αγώνα στα χέρια του, αλλά υπέπεσε σε λάθος, με τους διαιτητές να δίνουν την κατοχή στους γηπεδούχους. Με 6.8 δεύτερα στο ρολόι.

Η παράταση

Η Τζόουνς πήρε την επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Παράταση!

Η Νικολοπούλου επανήλθε στις... ρυθμίσεις του πρώτου ημιχρόνου και με τέσσερις σερί πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (16 δεύτερα).

Αλλά και εκεί ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση. Η Αλέιν μάζεψε επιθετικά ριμπάουντ, στην επιμονή των συμπαικτριών της να σουτάρουν τρίποντα και έκανε το 66-65. Και στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός έκλεψε και η σέντερ με λει απ έκανε το 68-65.

Η Γουίλιαμς κέρδισε βολές, αστόχησε και στις δύο και η νίκη... βάφτηκε πράσινη.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65
Διαιτητές: Καπράνος, Θεωνάς, Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 45-52, 60-60 (κ.α.), 68-65 (παρ.)
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8 (1), Τσβίτκοβιτς 9 (1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 7 (2), Τζόουνς 25 (1), Αλέιν 12.
Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 13, Σπυριδοπούλου 9 (1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 17 (3), Καρλάφτη, Βίτολα 6, Χριστινάκη 7, Κολλάτου, Τόμπιν 11.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-1

• Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 72-69
  • Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 68-65 (παρ.)
  • Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, 21/4, 13:00, ΣΕΦ (Αίθουσα 5)