Αποκτά απόσταση ασφαλείας το Λαύριο, επιβλήθηκε του Απόλλωνα

thornton eurokinissi

Το Λαύριο φιλοξένησε τον Απόλλωνα Πάτρας και έφτασε στη νίκη, έχοντας επιβληθεί με 82-75.

Στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δράση στην 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, το Λαύριο υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Πάτρας και κατάφερε να επικρατήσει με 82-75, αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Κώστα Μέξα από τη Λαυρεωτική έφτασε το ρεκόρ της στο 8-13 ενώ από την άλλη, ο σύλλογος από την Αχαΐα «βυθίστηκε» ακόμη πιο χαμηλά στην τελευταία θέση με 3-18.

Λαύριο – Απόλλων: Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι πηγαίνοντας χέρι χέρι, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά στο σκορ με 10-7 (4:56). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να παραμείνουν σε κοντινή απόσταση και αφού ισοφάρισαν, απέκτησαν διαφορά και έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά με 23-19.

Ο Απόλλωνας δεν φάνηκε να... τα χάνει και αφού «ροκάνισε» την απόσταση και έφτασε στο -3 στα μισά (29-26, 5:27) συνέχισε να είναι σε καλό ρυθμό, όπως και αυτός του Λαυρίου, με το ημίχρονο να σταματάει τις δύο ομάδες στο 37-37.

Μπορεί να μην ήταν το ίδιο εύστοχες αλλά οι δύο πλευρές παρέμειναν πολύ ανταγωνιστικές. Στο πρώτο πεντάλεπτο από την έναρξη του δεύτερου μισού, το σκορ ήταν στο 46-46 (5:29) και παρά το γεγονός ότι το Λαύριο φάνηκε να αποκτά προβάδισμα, ο Απόλλωνας είχα ξανά απάντηση, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 59-58.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν την τέταρτη περίοδο πιο δυνατά και απέκτησαν μέχρι και διψήφια διαφορά (72-61, 5:43). Η ομάδα από την Πάτρα έβγαλε μία ακόμη αντεπίθεση και μείωσε στο 76-68 και τους γηπεδούχους να παίρνουν time out στα 2:11 πριν το τέλος. Στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Μέξα παρέμειναν μπροστά και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη ως προς τη «μάχη» της παραμονής με σκορ 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75