Πράσινη σκούπα και πρόκριση στα ημιτελικά

3514644 1 1

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εμφατικά από το Nick Galis Hall καθώς επικράτησε του Άρη με 65-85 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των Playoffs όπου θα αντιμετωπίσει τη Λάρισα ενώ οι «κίτρινοι» έκλεισαν μια χρονιά η οποία είναι η καλύτερη της τελευταίας πενταετίας.

Ένα ξέσπασμα μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου αποδείχθηκε αρκετό για τον Παναθηναϊκό καθώς το 0-20 σερί που έκανε σ’ αυτό το διάστημα οδήγησε στο +15 και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Άρη. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο MVP του Παναθηναϊκού ο οποίος βασίστηκε στη δράση των Οκάρο Ουάιτ, Λεωνίδα Κασελάκη.

Ο Άντονι Κάουαν τιμήθηκε πριν τον αγώνα για την ανάδειξή του σε πρώτος σκόρερ της Basket league στην κανονική διάρκεια αλλά η τελευταία εικόνα του δεν ήταν αυτή που θα ήθελε με 2/16 σουτ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Άρης έδειξε μεγαλύτερο κίνητρο καθώς δεν ήταν μόνο το γεγονός ότι προηγήθηκε με 16-11 στα μισά της περιόδου, όσο τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισε ανεξαρτήτως του ότι δεν τα εκμεταλλεύτηκε. Κι αυτό πλήρωσε όταν βρήκε ρυθμό ο Παναθηναϊκός καθώς ακολούθησε ένα διάστημα (σχεδόν) οκτώ λεπτών όπου οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι με παίκτη-κλειδί τον Οκάρο Ουάιτ ο οποίος άνοιξε τον χορό των τριπόντων (16-23, 10’).

Από το 0-12 στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου, το σερί του Παναθηναϊκού διευρύνθηκε στο 0-20 (16-31, 12:30) καθώς ο Άρης μέτρησε 8:26 λεπτά δίχως καλάθι. Μετά τον Οκάρο Ουαιτ, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άλλους πρωταγωνιστές καθώς Μποχωρίδης και Κασελάκης φρόντισαν για τη διεύρυνση της διαφοράς (26-45, 18’) διατηρώντας ψηλά το ποσοστό ευστοχίας στο μακρινό σουτ (7/14) αλλά και το επίπεδο συνεργασίας (14 ασίστ). Αντιθέτως ο Άρης είχε να διαχειριστεί την απογοήτευσή του, αυτή αναδείχθηκε μέσα από την έλλειψη ακρίβειας στην εκτέλεση (11/32 σουτ) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-48.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης τελείωσε όλες τις φάσεις που του «σέρβιραν» πάνω από το καλάθι και Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (37-54, 24’). Λίγο η επιπολαιότητα του Άρη στην επίθεση αλλά και η αστοχία του Παπαπέτρου στα ελεύθερα σουτ που έβγαλε ο Παναθηναϊκός είχαν ως συνέπεια τη μείωση της… παραγωγής στο υπόλοιπο της 3ης περιόδου (44-65).

Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά μέσα από τα τρίποντα του Σταύρου Σχίζα αλλά ο Παναθηναϊκός είχε ρυθμό στην επίθεση αλλά και την έξτρα πάσα (53-72, 34’). Επί της ουσίας, τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ η μέγιστη τιμής της διαφοράς ήταν το +25 (53-78, 35’).Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-48, 44-65, 65-85