Ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες και... καταδίκασε τον Ηρακλή!

3494375 1

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του Ηρακλή με 78-69 επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από έναν μήνα και έξι σερί ήττες. Μια ανάσα από την Α2 ο Γηραιός

Έπρεπε να περάσουν 35 ημέρες και να μεσολαβήσουν έξι σερί ήττες προκειμένου να επιστρέψει ο Προμηθέας στα θετικά αποτελέσματα. Οι Πατρινοί δεν δυσκολεύτηκαν μέχρι το τελικό 78-69, με το οποίο «αγκάλιασαν» την 5η θέση στην κανονική περίοδο σε αντίθεση με τον Ηρακλή που βρέθηκε σχεδόν και με τα... δύο πόδια στην Α2! Το μοναδικό σενάριο για να σώσει ο Γηραιός τη χρονιάς (σ.σ. πάντα με δεδομένο ότι θα λάβει πίσω τους τρεις βαθμούς) είναι να νικήσει τον Παναθηναϊκό την επόμενη εβδομάδα στο «Ιβανώφειο» και την ίδια στιγμή ο Ιωνικός να γνωρίσει δύο ήττες στα εναπομείναντα παιχνίδια του με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (εντός) και τη Λάρισα (εκτός).

Στα ευχάριστα νέα για τους Πατρινούς η δυναμική επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη στην ενεργό δράση, ο οποίος είχε ένα «γεμάτο» ματς με 14 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε κάτι λιγότερο από 31 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Φράνκαμπ με 18 πόντους και 7/14 εντός παιδιάς, ενώ «διψήφιοι» για την ομάδα του Μάκη Γιατρά (σ.σ. ο οποίος πήρε το πρώτο ροζ φύλλο μετά την επιστροφή του στον πάγκο των Πατρινών) ήταν και οι Άντριτς (13π.), Σίμπσον (11π.) και Χαντ (10π.)

Σκληρό καρύδι ήταν ο Ηρακλής στο ξεκίνημα του αγώνα. Γκάρετ και Χένρι προσπαθούσαν να δώσουν στην ομάδα τους τα ηνία στο ματς και μάλιστα τα είχαν καταφέρει αρκετά καλά (10-14 στο 8'). Με ένα 7-2 ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με 17-16 λίγο πριν από το δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με τρίποντο του Παπαδάκη για το 17-19. Σ' εκείνο το σημείο του αγώνα ο γκαρντ του Ηρακλή μπήκε στη... ζώνη του λυκόφωτος και με 14 πόντους σε επτά λεπτά (17-22 στο 11') κρατούσε τον Γηραιό μπροστά το σκορ (27-31 στο 14').

Μάλιστα η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αρκετά πειστική και έδειχνε ότι μπορούσε να βάλει δύσκολα στους Πατρινούς (τουλάχιστον) έως το τέλος του ημιχρόνου. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Σίμπσον και Φράνκαμπ ανέβασαν στροφές στην επίθεση, ο Δημήτρης Αγραβάνης που επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα και κάπως έτσι το 33-34 του 17' μέρος έγινε 43-34 με τη λήξη του ημιχρόνου (43-34) και αυτό χάρη σε ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων. Οι Πατρινοί έκλεισαν το α' μέρος με 14/22 δίποντα αλλά και... 3/15 τρίποντα, την ώρα που ο Ηρακλής είχε στο ίδιο διάστημα 6/12 δίποντα και 6/12 τρίποντα!

Από τη στιγμή που ο Προμηθέας είχε φέρει το ματς στα μέτρα του ήταν πολύ δύσκολο για τους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο ματς. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ανέβηκε και επιθετικά στην 3η περίοδο (είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας), οι Άντριτς και Χαντ ήταν αποτελεσματικοί και τις δύο πλευρές του παρκέ και... κάπως έτσι η διαφορά έφτασε και στο +14 (64-50) δύο λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (64-52). Η τελευταία περίοδος ήταν απλά και μόνο μια.. .τυπική διαδικασία. Οι Πατρινοί ήταν τα απόλυτα αφεντικά του παρκέ, παίρνοντας και διαφορά 18 πόντων (72-54) στο 33'. Κάπου εκεί είχε τελειώσει οριστικά και αμετάκλητα η υπόθεση της νίκης. Βέβαια ο Ηρακλής προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο Προμηθέας είχε επαναπαυτεί στο +19 (76-57 στο 34') και με σερί 12-0 μείωσε σε 76-69 στα 45'' πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69