Πρόκριση για Ηρακλή και τώρα... Ολυμπιακός

5980

Ο Ηρακλής νίκησε με 76-65 το Μαρούσι στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά και ξεκίνησε με το δεξί τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Ο Ηρακλής πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και την Τετάρτη (22/9, 17:00) θα υποδεχθεί στο Ιβανώφειο τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τους γηπεδούχους να υπερτερούν ελαφρώς στο εναρκτήριο δεκάλεπτο, ενώ σε εκείνο που ακολούθησε οι Θεσσαλονικείς είχαν τις στιγμές τους και κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με το ισχνό +2 (44-46).

Στην επανάληψη, η ποιοτική απόσταση των δύο ομάδων, αλλά κι η διαφορά κατηγορίας που τις χωρίζει, ήταν στοιχεία που άρχισαν να γίνονται αισθητά στο παρκέ όσο περνούσε η ώρα. Οι κυανόλευκοι έσφιξαν την άμυνα τους, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης κι, αν και δεν εξασφάλισαν κάποια μεγάλη διαφορά στο σκορ, ουδέποτε έχασαν τα ηνία.

Ο Ρέτζι Λιντς ήταν ανίκητος μέσα στην ρακέτα, ολοκληρώνοντας με 22 πόντους (7/10 δίποντα, 8/9 βολές), τρεις τάπες, ένα κλέψιμο κι έξι ριμπάουντ το ματς, σε 24 λεπτά.

Ο Αμερικανός σέντερ έκανε την διαφορά για τον Γηραιό, ενώ οι Ράιαν Γούλριντζ και Έλστον Τέρνερ βοήθησαν επίσης με πολύ καλή εμφάνιση, με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Χαμηλά έμεινε ο σταρ της ομάδας, Τόνι Ντάγκλας (4 πόντοι με 2/9 σουτ) ο οποίος ωστόσο συνέβαλλε σημαντικά στους υπόλοιπους τομείς του παιχνιδιού (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Για τους γηπεδούχους, ο Βασίλης Στασινός προσπάθησε με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ να οδηγήσει την ομάδα του στην έκπληξη, αλλά η απόδοση του δεν ήταν αρκετή.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 58-63, 65-76

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Θεονάς

Υπενθυμίζεται πως ο κόουτς Θανάσης Σκουρτόπουλος παρέταξε την ομάδα του στο ματς με το Μαρούσι δίχως τους Μάικλ Φίνκε, Ράιαν Τέιλορ και Γιάννη Κουζέλογλου.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 25 (4), Παπαγιάννης 10 (2), Ξύδας 7 (1), Ξύδης, Προίσκος 2, Κανέλλης 2, Σιδέρης 6, Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 5 (1), Γκαγκαλούδης 8 (1).

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 18, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Αγραβάνης 10 (2), Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Ντάγκλας 4, Τέρνερ 15 (1), Παπαδάκης 3 (1), Λιντς 22.