Αρμάνι για «τετράδα», ο Σάρας «σκότωσε» την αγάπη του

michael roll ax armani exchange milan eb20

Η Αρμάνι Μιλάνο (16-8) επικράτησε εύκολα της Μακάμπι (10-13) με σκορ 87-68 και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης της EuroLeague.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Mediolanum Forum και έφτασε στη νίκη έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Αρμάνι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Κάιλ Χάινς σκόραρε για το 15-5 στο 7:12, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 21-12. Στη συνέχεια ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι ανέβασε τη διαφορά στο +14 (26-12, 11:42) για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα που βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με 35-20 με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-27.

Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Αρμάνι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Ντατόμε να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 50-35 στο 23:56! Ο Οθέλο Χάντερ έδωσε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων (56-45) όμως οι πρωτοβουλίες των Ροντρίγκεθ, Σιλντς και Μίτσοφ κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας (65-48, 30’). Μάλιστα ο Ισπανός γκαρντ σκόραρε για το +18 (70-52) στα μέσα της τέταρτης περιόδου για την Αρμάνι που έφτασε στην εύκολη νίκη με 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 39-27, 65-48, 87-68.

Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 86-62: Ο Saras «τιμώρησε» τα παιδιά του

Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 86-62: Ο Γιασικεβίτσιους «τιμώρησε» τα παιδιά του (vid)

Η Μπαρτσελόνα «κατάπιε» τη Ζαλγκίρις στο Παλαού Μπλαουγκράνα καθώς επικράτησε με 86-62 και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρέδωσε μπόλικη διδακτική ύλη στα δικά του «παιδιά» στη λιθουανική ομάδα για το τι μπορεί να πάθουν αν δεν είναι σκληροί.

Αυτή ήταν εξάλλου και η ειδοποιός διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, πέραν ασφαλώς της απόστασης σε επίπεδο ποιότητας. Όταν η Μπαρτσελόνα πρόσθεσε δύναμη στην αμυντική προσπάθειά της, η Ζαλγκίρις έχασε τον μπούσουλα και μοιραία συμβιβάστηκε μ’ έναν παθητικό ρόλο. Παρότι το πρώτο δεκάλεπτο προμήνυε κάτι διαφορετικό. Γιατί…

Πιο πειστική παρουσίαση ποιοτικών χαρακτηριστικών δεν θα μπορούσε να γίνει κι αυτό συνέβη στα πρώτα (σχεδόν) επτά αγωνιστικά λεπτά (20-20). Η Μπαρτσελόνα βασίστηκε περισσότερο στο ένας εναντίον ενός με πρωταγωνιστή τον Χίγκινς, η Ζαλγκίρις είχε υψηλότερο επίπεδο συνεργασιών και τελικό αποδέκτη τον Μιλάκνις (8π.) και γενικώς η πρώτη περίοδος (24-24) ήταν υπέροχη για τον θεατή και εκνευριστική για τους προπονητές λόγω έλλειψης αποτελεσματικότητας στην άμυνα.

Οι φωνές του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπιασαν τόπο γιατί η Μπαρτσελόνα έπαιξε άμυνα στη δεύτερη περίοδο κι εκεί πάτησε στην απόπειρα να χτίσει μια διαφορά (35-28, 15’). Συν τοις άλλοις, ο Χίγκινς (σ. σ. 17 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) παρέμεινε «καυτός», η δε Ζαλγκίρις από τα 4/4 τρίποντα της πρώτης περιόδου, είχε 0/6 στη δεύτερη με συνέπεια να πάνε… στράφι και τα επιθετικά ριμπάουντ. Έτσι οι γηπεδούχοι ακούμπησαν στο +11 (48-37) στην ανάπαυλα.

Από τη δύσκολη δουλειά της δεύτερης περιόδου, στις αρχές της επόμενης, η Μπαρτσελόνα απλά έπρεπε να προσθέσει μερικούς πόντους στο… σακούλι για να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας κι αυτό έκανε στα πρώτα πέντε λεπτά. Η διαφορά πήγε στο +20 (59-39) και η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος. Ακόμη κι αν είχε επαναστατικές διαθέσεις, η Ζαλγκίρις δεν είχε τρόπο να τις εκφράσεις γιατί συνέχισε να σκοράρει με το σταγονόμετρο, εγκλωβισμένη από την άμυνα των γηπεδούχων.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς όλα είχαν τελειώσει πολύ νωρίτερα. Μόνο η τιμή της διαφοράς είχε αξία (77-51, 34’) η οποία ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους. Οι δε προπονητές διαχειρίστηκαν το 4ο δεκάλεπτο για να μεγαλώσουν το rotation.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 48-37, 71-47, 86-62

Χίμκι - Μπασκόνια 67-89: Και να ήθελε, δεν μπορούσε να χάσει

Χίμκι - Μπασκόνια 67-89: Και να ήθελε, δεν μπορούσε να χάσει (vid)

Η Μπασκόνια (12-13) έκανε το αναμενόμενο, πήρε τη νίκη απέναντι στη Χίμκι (2-22), η οποία για ένα ακόμη ματς απέδειξε ότι η θέση της δεν είναι τυχαία. Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για την Μπασκόνια.

Ήταν θέμα χρόνου. Ποιότητας και λύσεων. Η Μπασκόνια δεν μπορούσε να χάσει. Όχι απ' αυτή τη Χίμκι. Την ουραγό της EuroLeague Χίμκι, η οποία αγωνίστηκε με τέσσερις έξτρα ελλείψεις.Το γεγονός ότι άντεξε μέχρι το ημίχρονο, οφείλεται αποκλειστικά στον Αλεξέι Σβεντ.Αλλά και πάλι, το γεγονός ότι κατάφερε να μείνει τόσο πολύ στο παιχνίδι, οφείλεται και στην Μπασκόνια, η οποία δεν πάτησε το... γκάζι. Απλώς περίμενε πότε θα ξεμείνει η αντίπαλός της.

Η Μπασκόνια ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Στα μέσα της πρώτης περιόδου άρχισε να παίρνει διαφορές που κυμαινόντουσαν από τους 8 μέχρι τους 10 πόντους.Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Σβεντ, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε 16 πόντους. Η Χίμκι από το -10 (29-19) βρέθηκε στο -3 (40-37).Εκεί φάνηκε η διαφορά. Σε 3 φάσεις η Μπασκόνια έκανε ένα σερί 7-0, το σκορ έγινε 47-37 και ουσιαστικά τελείωσαν όλα από νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 37-47, 57-71, 67-89.