Το καλύτερο δεύτερο ημίχρονο της σεζόν έκανε ο Παναθηναϊκός!

3038110

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο Μιλάνο πραγματοποιώντας το πιο παραγωγικό και το πιο... εύστοχο δεύτερο ημίχρονο από το ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Μέχρι και πριν από το τζάμπολ της φετινής «διαβολοβδομάδας» ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε στην πλειοψηφία των αγώνων δύο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα καλό στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και ένα μέτριο, ενίοτε και κακό πρόσωπο, στο δεύτερο μισό των προηγούμενων αναμετρήσεων.

Αντίθετα, στην πλειοψηφία των εννέα προηγούμενων αναμετρήσεων, η αχίλλειος πτέρνα του Παναθηναϊκού ήταν τα δεύτερα ημίχρονα. Έμεναν από δυνάμεις οι παίκτες; Δεν είχαν την ίδια συγκέντρωση; Το σίγουρο είναι ότι δεν πλησίασαν... καν τις επιδόσεις τους στο «Mediolanum Forum» του Μιλάνου με αποτέλεσμα να βγάλουν τον καλύτερό τους εαυτό σε εκτός έδρας παιχνίδι για την EuroLeague.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα 10 ματς που προηγήθηκαν της Αρμάνι, είχαν... γνωρίσει την ήττα σε πέντε περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο, μία φορά ήταν ισοπάλο ενώ τις υπόλοιπες τέσσερις αναμετρήσεις η διαφορά υπέρ του ήταν οριακή, με καλύτερη τιμή το +7 στο παιχνίδι με την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ.

Όμως στο Μιλάνο το «τριφύλλι» πραγματοποίησε το καλύτερο δεύτερο ημίχρονο της φετινής σεζόν! Το σκορ ήταν 50-35 και μάλιστα σε εκτός έδρας αγώνα, όπερ και σημαίνει ότι το +15 στο δεύτερο μισό του ματς ισοδυναμεί με την καλύτερη επίδοση της φετινής σεζόν. Και γι' αυτό υπάρχει εξήγηση! Το 47,3% του α' ημιχρόνου στα δίποντα με 9/19 έγινε 70,5% στο β' ημίχρονο με 12/17 σ' εκείνο το διάστημα! Επίσης το 27,2% στα τρίποντα με 3/11 έγινε 60% με 6/10 στο δεύτερο μισό του ματς. Επιπλέον είχε και 8/12 βολές έναντι 3/4 από το πρώτο ημίχρονο.

Και να 'ταν μόνο τα ποσοστά ευστοχίας; Ο Παναθηναϊκός πήρε πέντε ριμπάουντ περισσότερα από την Αρμάνι (18 έναντι 12), είχε καλύτερη δημιουργία σε σχέση με το πρώτο μισό του ματς (11 ασίστ στο β' ημίχρονο, επτά στο πρώτο) ενώ υπέπεσε σε μόλις 3 λάθη ενώ είχε 7 μετά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα.