Έκανε... σεφτέ ο Ιωνικός μέσα στο Λαύριο

3029374 1

Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο και με ένα κρεσέντο του Σμιθ στα τελευταία λεπτά, η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε 91-81 στο Λαύριο, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στη φετινή Basket League (1-4).

Στους 18 πόντους σταμάτησε ο Σμιθ, όσους είχε και ο Χουγκάζ, τους οποίους πέτυχε από το πρώτο ημίχρονο, ενώ κατέβασε και 11 ριμπάουντ. Άλλους 16π. είχε ο Πριτζέτ. Από την ομάδα του Σερέλη, που δεν έχει ακόμη νίκη (0-3), ξεχώρισαν οι Μουράτος και Κάρτερ με 17 πόντους ο καθένας.

Με καλό ρυθμό και με αρκετό παιχνίδι μέσα από τη ρακέτα κύλησαν τα πρώτα λεπτά (9-7) του αγώνα. Στη συνέχεια, ο Ιωνικός άρχισε να ξεφεύγει αρχικά με τον Χόλογουελ (9-13) και με τον Πρίτζετ να «ζεσταίνεται» έξω από τα 6,75μ. πήγε στο +7 (12-19), στο 6’. Η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε με τον Κάρτερ, ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο έδωσε ενέργεια, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (19-21). Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα της Νίκαιας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και τα επιθετικά ριμπάουντ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (22-27).

Ίδια ήταν εικόνα του ματς και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Ιωνικό να είχε τον έλεγχο και μία σταθερή διαφορά (26-33). Στη συνέχεια, το Λαύριο έσφιξε αμυντικά και πλησίασε στο καλάθι (31-33) με τον Λεγκίκα, αλλά ο Χουγκάζ ήρθε «καυτός» από τον πάγκο και με δικούς του πόντους έστειλε στο +8 (33-41) τους φιλοξενούμενων, στο 17’. Η ομάδα του Σερέλη αντέδρασε εκ νέου με Κάρτερ και Ντιαλό, μειώνοντας στον πόντο (42-43), όμως ο Ιωνικός βρήκε ξανά λύσεις από την περιφέρεια και πήγε στα αποδυτήρια με το +8 (43-51).

Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, το Λαύριο μάζεψε τη διαφορά (51-51) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ο Ζέισλοφτ «ξεκόλλησε» τον Ιωνικό και τον έστειλε στο +6 (51-57), το οποίο διατήρησε μέχρι το 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, πήρε την… σκυτάλη ο Χόλογουελ και παρά την προσπάθεια του Μουράτου, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά (58-63).

Με συνεχόμενα τρίποντα από την αρχή της τέταρτης περιόδου, το Λαύριο πλησίασε στον πόντο (69-70), στο 35’. Όμως, ο Ιωνικός στη συνέχεια αντέδρασε με καλές άμυνες και με τον Σμιθ να παίρνει για τα καλά… μπρος στην επίθεση, πήγε αρχικά στο +8 (71-79), με τον Ζέισλοφτ να τον στέλνει στο +10 (73-83), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή διαχείριση και πήραν τη νίκη με το τελικό 81-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-51, 58-63, 81-91

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 17 (2), Άλστον 2, Ντιαλό 14 (1), Ντέιβις 5, Γερομιχαλός 4, Κάρτερ 17 (2), Σάβατζ 6 (1), Έβανς 2, Λεγκίκας 9 (3), Μαστρογιαννόπουλος 5 (1).

Ιωνικός Νικαίας (Αγγέλου): Σμιθ 18 (1), Ζέισλοφτ 10 (3), Πριτζέτ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τουτζιαράκης, Πετρόπουλος 6 (1), Χάμοντς 3 (1), Χόλογουελ 14, Χουγκάζ 18 (3τρ., 11ριμπ.).