O Ηρακλής πήρε το θρίλερ του «Ιβανώφειου»

215832

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε την ευκαιρία να «κλέψει» το ροζ φύλλο στο Ιβανώφειο, αλλά το σουτ του Άρτις στην εκπνοή ήταν άστοχο και έτσι ο Ηρακλής νίκησε 66-65, στο εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Πρώτοι σκόρερ του «Γηραιού», που ανέβηκε στο 3-1, ήταν οι Σαγκς και Τσαϊρέλης με 10 πόντους ο καθένας.Από την ομάδα του Καντζούρη, που έπεσε στο 1-3, ξεχώρισε ο Ζάρας με 20π.

Τη νευρικότητα του Ηρακλή εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και με τον Καντέρ πήγε στο 3-9. Ωστόσο, από τα μισά και μετά και με τους Τσαϊρέλη και Χάνλαν, οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (18-13).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζιάγκου, πηγαίνοντας στο +9 (22-13), με τους Ροδίτες να απαντούν με απανωτά σουτ από την περιφέρεια και να πλησιάζουν στον πόντο (25-24), στο 15’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ηρακλής έσφιξε αμυντικά και με μπροστάρη τον Μπόουλιν, ο οποίος είχε πάρει… φωτιά, πήγαν στα αποδυτήρια με το +13 (42-29).

Με καλές άμυνες και μπροστάρηδες τους Ζάρα και Άντριτς, ο Κολοσσός μπήκε με ένα 8-0 στο δεύτερο μέρος (42-37) και με το δίδυμο αυτό να συνεχίζει το ίδιο, μείωσε στο καλάθι (46-44), στο 25’. Ο Καββαδάς έδωσε άλλη μία… ανάσα στους γηπεδούχους, με το τρίποντο του Ζάρα να φέρνει το ματς στον πόντο (48-47), στο 27’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο σέντερ του «Γηραιού» ήταν κυρίαρχος και στις δύο ρακέτες για το +5 (54-49), με τις βολές του Ζάρα να διαμορφώνουν το 54-51 της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, όπου με καλάθια εκατέρωθεν η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα, με τον Ηρακλή να είχε το προβάδισμα (60-58). Από το 35’ και μετά, ο «Γηραιός» έβγαζε τις άμυνες και με τους Ντάνιελ και Σαγκς ξέφυγε στο +6 (64-58). Με τον Ξανθόπουλο, ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (64-63), με τον Χάνλαν να απαντά και να τον… μιμείται ο Άρτις, για το 66-65, στα 51’’ πριν τη λήξη. Οι Ροδίτες έβγαλαν την επόμενη άμυνα, αλλά στην τελευταία επίθεση, ο Άρτις αστόχησε και έτσι ο Ηρακλής πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας 6 (2), Καββαδάς 9, Μπόουλιν 9 (1), Μουρ 3 (1), Χάνλαν 9 (1), Τσίλντρες 2, Σαγκς 10, Τσαϊρέλης 10 (1), Βεργίνης 4, Ντάνιελ 4.

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3 (1), Άρτις 7 (1), Άντριτς 14 (4), Καντέρ 12, Τούμπα, Καμαριανός 2, Λιάπης, Μπιλλής 2, Ζάρας 20 (4), Γκόινς 5 (1).