Ισοπεδωτικός και έτοιμος για... πλέι οφ ο Ηρακλής!

ira

Χωρίς να ιδρώσει ο Ηρακλής πήρε την νίκη 107-75 απέναντι στον Ιωνικό και με 9-10 στην κατάταξη φλερτάρει πια με την είσοδό του στα πλέι-οφ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στην αρχή του αγώνα και μετά τον πρώτο πόντο του Αρνέτ για τους Νικαιώτες, έκαναν ένα σερί 24-0 που έκρινε τα πάντα στο παιχνίδι.

Η πρώτη περίοδος έληξε 30-8 με τον Ηρακλή να έχει θέσει τις βάσεις για να πάρει την νίκη. Οι παίκτες του Καντζούρη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανέβασαν τη διαφορά στους 31 πόντους και στη συνέχεια στους 35 με ένα τρίποντο του Γκάβιν (53-18).

Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 34 πόντους (55-21). Το παιχνίδι είχε την ίδια εικόνα και στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς καλύτεροι, να σκοράρουν με ευκολία και να διατηρούν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καντζούρης): Τέπιτς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καββαδάς 14 (4/5 δίποντα, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σούλερ 15 (4/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντέιβις 18 (7/8 δίποντα, 1/2 βολές, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 3 μπλοκ), Χάνλαν 22 (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μανωλόπουλος 2, Κακαρούδης 8 (2), Ζάρας 10 (2), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς 8 (4/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκάβιν 7 (1), Πετανίδης (0/3 δίποντα).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 6 (2/8 σουτ), Μόμπλεϊ 12 (1), Σακελλαρίου 12 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σάφτενααρ 9 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμσον 16 (1/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ασίστ), Μαραγκίδης 3 (1), Κουντουράς, Κατούφας 6, Χατζηκυριάκος 2, Κάλαχαν 9 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές).