Ο Τζέιμς «καθάρισε» στο ντέρμπι, «βυθίζεται» η Ζάλγκιρις!

ghghghgh 5

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τρομερό παιχνίδι και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη νίκη επί της Αναντολού Εφές μέσα στην Πόλη με 80-81. Ο Αμερικανός σημείωσε το νικητήριο καλάθι 17.5’’ πριν το τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία μεταξύ Σέιν Λάρκιν και Μάικ Τζέιμς καθώς οι δύο Αμερικανοί σημείωσαν από 11 πόντους, με απόλυτη ευστοχία στα σουτ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά οκτώ πόντων (11-19, 6’), αλλά η Αναντολού Εφές έτρεψε επιμέρους σκορ 11-4 μέχρι το τέλος της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με το απίστευτο buzzer beater από τον Μπάλμπαϊ με σουτ κάτω από τη γραμμή του κέντρου (22-23, 10’).

Η έκρηξη του Ροντρίγκ Μπομπουά στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα καθώς η Εφές προηγήθηκε με 37-29 (15’). Εκεί επιστρατεύτηκε η ηγετική ικανότητα του Μάικ Τζέιμς, τα διαδοχικά πικ εν ρολ μεταξύ Χάκετ και Βόιτμαν επίσης στοιχειοθέτησαν τρόπο έκφρασης στην επίθεση κι έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μάζεψε τη διαφορά (47-43) στο ημίχρονο, με συνέπεια να πάει… στράφι το εκπληκτικό ποσοστό (8/13, 61%) των γηπεδούχων στο μακρινό σουτ.

Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο του Κάιλ Χάινς κράτησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας καθώς τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί πολύ χειρότερα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Διότι η Εφές είχε ρυθμό, έβρισκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 57-52 στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι πάτησαν για πρώτη φορά πάνω σε διψήφια διαφορά (66-55, 29’) αλλά εκεί η ΤΣΣΚΑ βρήκε λύσεις από τον Χίλιαρντ και μείωσε σε 66-59 στο τέλος της περιόδου.

Η… παύση πυρός από τον Σέιν Λάρκιν επηρέασε τη λειτουργία της Εφές στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στην τελευταία περίοδο (71-68, 35’). Δύο τρίποντα του Μάικ Τζέιμς ισορρόπησαν απόλυτα το παιχνίδι (74-74, 36’) για να ακολουθήσει ένα κάρφωμα του Κάιλ Χάινς για το προσπέρασμα της ΤΣΣΚΑ (74-76). Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν για τις μεγάλες προσωπικότητες. Ένα μεγάλο σουτ του Σίμον έδωσε προβάδισμα στην Εφές (77-76), ο Τζέιμς απάντησε (77-78) για να ακολουθήσει ένα δύσκολο καλάθι του Λάρκιν (79-78). Δύο λάθη του Πλάις κι ένα του Χίλιαρντ είχαν την αξία τους για να φθάσουμε στο τελευταίο λεπτό (79-79).

Ο πρώτος εξιλεώθηκε με ένα επιθετικό ριμπάουντ και μία εύστοχη βολή (80-79), 37’’ πριν το τέλος. Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε ένα απίστευτο καλάθι 17.5’’ πριν το φινάλε και παρά την καλή άμυνα του Μπάλμπαϊ (80-81). Ο Λάρκιν πήρε την τελευταία επίθεσή πάνω, αλλά στο offbalance σουτ ήταν άστοχος και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη. Μάλιστα ο Τζέιμς μάζεψε το ριμπάουντ πέταξε την μπάλα, αυτή μπήκε στο καλάθι αλλά το σουτ ήταν εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-43, 66-59, 80-81

Χίμκι - Ζαλγκίρις 83-74

Χίμκι - Ζαλγκίρις 83-74: Άνετα με Σβεντ-Γιόβιτς, «βυθίζονται» οι Λιθουανοί!

Η Χίμκι δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ζαλγκίρις (μετρά 9 σερί ήττες) και επικράτησε με 83-74, φτάνοντας στο 8-7. Από 25 είχαν οι Σβεντ και Γιόβιτς.

Mε το τρίποντο του Σβεντ η Χίμκι προηγήθηκε με 10-4 στο 4', αλλά γρήγορα ο Λαντέιλ ισοφάρισε σε 13-13 για τη Ζαλγκίρις στο 6'. Οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν πάλι προβάδισμα στο σκορ με τους Έβανς και Γκιλ να γράφουν το 21-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Γκιλ έδωσε αέρα 9 πόντων (34-25) στους γηπεδούχους στα μέσα του δεκαλέπτου. Με 2 βολές του Χέις το σύνολο του Σάρας έφερε το ματς στους 5 πόντους (36-31). Ο Ζακ Λεντέι διαμόρφωσε το 38-33 στο τέλος του ημιχρόνου. Στα πρώτα 20 λεπτά και οι 2 ομάδες σούταραν με 3/10 από το τρίποντο.

Η Χίμκι έκανε το 44-40 στο 25 χάρη στο καλάθι του Τζέρεμι Έβανς, αλλά ο Λεκαβίτσιους ισοφάρισε σε 49-49. Τα 2 τρίποντα του Σβεντ έγραψαν το 57-49 για την ομάδα του Κουρτινάιτις στο 30'.

Οι Ρώσοι πήγαν το προβάδισμα τους στους 11 πόντους (65-54) χάρη στον Γιόβιτς. Ο Μπούκερ έγραψε το 79-69, 2 λεπτά για το τέλος, με τον Λαντέιλ να μειώνει σε 79-71 στο 39'. Ο Σβεντ με νέο τρίποντο, έγραψε το 80-69 στο 39' και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 38-33, 57-49, 83-74

Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 67-77

Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 67-77: Συνεχίζει από την κορυφή

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Audi Dome, επικρατώντας της Μπάγερν με σκορ 67-77 και πιάνοντας τις Ρεάλ Μαδρίτης και Εφές στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 12-3.

Ο Κόρι Χίγκινς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Audi Dome, κάνοντας το 7-13 στο 4:03 και φτάνοντας τους επτά πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Βαυαροί μείωσαν σε 13-15 με τον Κόπονεν όμως η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 16-20, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με τον Μίροτιτς (22-32, 16:06) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 25-39.

Οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 9-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.  Εν συνεχεία ο Μιροτιτς ανέβασε τη διαφορά στο +18 (28-46, 23:19) κόντρα στην Μπάγερν που προσπάθησε να αντιδράσει (45-56, 30'). Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, επικρατώντας με σκορ 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 25-39, 45-56, 67-77.

Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 93-81

Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 93-81: Άρχισε να... ονειρεύεται τα playoffs!

Μπορεί να απουσίαζε ο Ζεκιρί που αποτελεί τον πιο κομβικό παίκτη της ομάδας, αλλά η Βιλερμπάν κατάφερε να νικήσει την Άλμπα με 93-81 και να πλησιάσει σε απόσταση μίας νίκης την πρώτη οκτάδα που οδηγεί και στα playoffs.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση στην 3η περίοδο πραγματοποιώντας επιμέρους 31-14, η Βιλερμπάν συνέχισε την ανοδική της πορεία στην EuroLeague αφού «άγγιξε» την πρώτη οκτάδα! Συγκεκριμένα έφτασε στο 7-8 και απέχει μόλις μία νίκη των Χίμκι (8-7) και Αρμάνι Μιλάνο (8-7).

Ο Λάιτι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών έχοντας 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Έντριαν Πέιν (12π., 6/6δίπ.), ο Τσαρλς Καουντί (12π.), Λιβιό Ζαν-Σαρλς (10π., 6ριμπ.) και Τζόρνταν Τέιλορ (9π., 9π.). Μάλιστα μπόρεσαν να καλύψουν με τον καλύτερο τρόπο και την απουσία του Τονιέ Ζεκιρί ο οποίος δεν αγωνίστηκε σε αυτό το ματς.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και τη λήξη της περιόδου (18-18). Όμως οι Χέρμανσον και Έρικσον ανέλαβαν δράση και βοήθησαν την Άλμπα να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 11-2 και να μετατρέψει το -1 του 12' (24-23) σε +8 (26-34) πέντε λεπτά αργότερα. Παρόλα αυτά δεν είχε συνέχεια η αντεπίθεση των Γερμανών καθώς η Βιλερμπάν κατάφερε να «κατεβάσει» την διαφορά στο ένα καλάθι (36-38) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Όμως η τρίτη περίοδος έμελλε να ήταν και η πιο εντυπωσιακή για τους Γάλλους. Οι Πέιν, Καουντί και Τέιλορ πήραν από το χέρι την Βιλερμπάν και την οδήγησαν σε ένα εκπληκτικό 31-14 (!!!) με το οποίο πήραν διαφορά 15 πόντων (67-52) με τη λήξη της 3ης περιόδου. Έκτοτε η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς έκανε σωστή διαχείριση του ματς, διατήρησε τον δείκτη του σκορ σε αυτά τα επίπεδα και κάπως έτσι μπόρεσε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην πρώτη οκτάδα της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-38, 67-52, 93-81