Επιβλητικές Μπαρτσελόνα, Ρεάλ στα ντέρμπι με Μακάμπι και ΤΣΣΚΑ

ekaps5hxkaaghrp 1

Η Μπαρτσελόνα… απογειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Βαρκελώνη με 96-73 . Νταμπλ-νταμπλ για τον Νίκολα Μίροτιτς και 43-20 το επιμέρους σκορ στα τελευταία 16'.

Η Μπαρτσελόνα δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ από πολύ νωρίς κλήθηκε να κάνει διαχείριση λόγω φάουλ. Συνολικά στην πρώτη περίοδο είχε 12 ομαδικά, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βρουν πόντους από τη γραμμή των βολών (σ. σ. 13/20 στο πρώτο μέρος). Συνολικά οι δύο ομάδες είχαν 12/33 σουτ στην πρώτη περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 21-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο συναρπαστικό. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 24-18, για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σερί από τη Μακάμπι με ηγέτη τον Ντιμπαρτολομέο και 6/6 προσπάθειες τριών πόντων. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 24-30 (12:30). Εκεί η Μπαρτσελόνα πήρε πόντους από Μίροτιτς και Τόμιτς (36-36, 16’). Η Μακάμπι δεν έχασε την ψυχραιμία της και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 43-46.

Στα διαδοχικά τρίποντα του Μίροτιτς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μακάμπι απάντησε με σωστή κυκλοφορία μπάλας και εκτέλεση από κοντινή απόσταση (53-53, 24’). Ακολούθησε ένα τρομερό τρίλεπτο για την Μπαρτσελόνα. Στην εξίσωση του αγώνα μπήκε ο Κόρι Χίγκινς, Αμπρίνες και Ντιλέινι έδωσαν το μακρινό σουτ και οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-4 και προηγήθηκαν με 69-57 μετά την είσοδο στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 74-66.

Το πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου ανήκε στον Κάιλ Κούριτς ο οποίος έβαλε διαδοχικά σουτ και η διαφορά πήγε στο +19 (87-68, 34:30) για την Μπαρτσελόνα η οποία είχε ρυθμό, ψυχολογία και μακρινό σουτ. Αντιθέτως, η Μακάμπι συμβιβάστηκε με την ανταγωνιστική εικόνα μέχρι το 25’, καθώς σε διάστημα έξι λεπτών στην τελευταία περίοδο σκόραρε μόλις δύο πόντους με τον Ουίλμπεκιν. Συνέπεια αυτού ήταν να φτάσει η διαφορά έως και το +26 (96-70).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73

Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81

Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81: Ασταμάτητη «Βασίλισσα»! (vid)

Η «Βασίλισσα» ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα της Ρεάλ, έχοντας 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ, κανένα λάθος και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης στα 32:11 που έμεινε στο παρκέ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center αφού ο Γκάμπριελ Ντεκ σκόραρε για το 9-0 στο 2:09. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε σε 11-11 με το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς όμως ο Φακούντο Καμπάτσο σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 14-11 στο 5:44 φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 23-19 ενώ η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Γιοχάνες Φόικτμαν, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Παρ' όλα αυτά, η «Βασίλισσα» άντεξε στην πίεση, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-48 με το τρίποντο του Άντονι Ράντολφ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 πόντους με τον Κοζέρ (58-48, 23:36)! Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 75-64 για τους «blancos», η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο φινάλε μειώνοντας σε 81-75 με τον Μάικ Τζέιμς ωστόσο όμως ο Τόμπκινς ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (88-78) για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που επικράτησε με 97-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81.

Μπασκόνια - Ζενίτ 70-60

Μπασκόνια - Ζενίτ 70-60: Συνέχισε την ανοδική πορεία (vid)

Η Μπασκόνια ανέβηκε κι άλλο στη βαθμολογία της Euroleague αφού επικράτησε εντός έδρας της Ζενίτ με 70-60. Οι Βάσκοι μετά τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης ξεδίπλωσαν στο παρκέ την ανωτερότητά τους κι έφτασαν στη νίκη.

Η αλήθεια πως στο ξεκίνημα το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερη ποιότητα με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν για αυτό και το «φτωχό» 2-6 (4'). Οι φιλοξενούμενοι με τον Γκουστάβο Αγιόν να σκοράρει όταν πέρασε στο παρκέ απέκτησε μία κάποια συνέπεια η οποία αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ (12-16, 9').

Τα νέα πρόσωπα στο παρκέ (Βιλντόζα, Πολονάρα) έβγαλαν ενέργεια και κυρίως πρόσφεραν επιθετικές λύσεις με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 20-18 (13'). Η Μπασκόνια είχε βρει ρυθμό μέσω κυρίως της βελτιωμένης άμυνάς της η οποία της πρόσφερε και σκορ στην άλλη πλευρά του παρκέ (31-25, 17').

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Περάσοβιτς παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και με πολύ καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Σε συνδυασμό με την συνέπεια στα αμυντικά τους καθήκοντα (μοναδική πηγή κινδύνου για τη Ζενίτ ήταν ο Χόλινς) και τους Τζάνινγκ με Σενγκέλια που σκόραραν βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (52-42, 29').

Οσο το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος του, τόσο περισσότερο οι παίκτες έβγαζαν κούραση από την «διαβολοβδομάδα». Οι Βάσκοι όμως φρόντισαν να είναι σοβαροί και έχοντας «χτίσει» μία διαφορά φρόντισαν να τη διατηρήσουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (59-49, 35').

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-28, 52-44, 70-60

Βιλερμπάν - Φενέρ 72-88

Βιλερμπάν - Φενέρ 72-88: «Ξέσπασαν» οι Τούρκοι στη Γαλλία!

Η Φενέρ πήρε... ανάσα στη Εuroleague, αφού επικράτησε της Βιλερμπάν με 88-72 στη Γαλλία και ανέβηκε στο 3-7. Κορυφαίος ο Στίματς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επιτέλους νίκη για τη Φενέρ. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφυγε με το διπλό από τη Γαλλία, αφού επικράτησε με της Βιλερμπάν.

Κορυφαίος για τους Τούρκους ο Στίματς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Σλούκας πρόσθεσε 8 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους Γάλλους ο Λάιτι είχε 18 πόντους.

Bιλερμπάν και Φενέρ απέτυχαν να σκοράρουν στα 2 πρώτα λεπτά, με τον Τζεκίρι να σπάει το ρόδι, κάνοντας το 3-0 στο 3'. Ο Μαχμούτογλου έκανε το 3-8 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Μετά από ασίστ του Σλούκα, ο Ντατόμε έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (11-17) στο 9'.

Οι Τούρκοι έφεραν τη διαφορά στο +9 (18-27) με το τρίποντο του Μαχμούτογλου, ενώ με τον Στίματς έκανε το 21-33 στο 14'. Η Φενέρ συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς και με τον Σλούκα έγραψε το 27-42 στο 17'. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-48. Η Βιλερμπάν είχε 3/13 τρίποντα, ενώ η Φενέρ μέτρησε 5/8.

O Nτίξον έκανε το 48-63 για τη Φενέρ, αλλά ο Νουά με τρίποντο μείωσε σε 52-63 στο 29'. Ο Ντίξον άρχισε να ζεσταίνεται και με τρίποντο έγραψε το 52-67 στο τέλος της περιόδου.

Ο Λάιτι με τρίποντο έκανε το 67-82, 4 λεπτά πριν το τέλος. Το ματς δεν μπορούσε να αλλάξει και η Φενέρ πήρε μια σημαντική νίκη, ανεβαίνοντας στο 3-7.