Η Μπαρτσελόνα ισοπέδωσε τη Φενέρ, νίκη της Μπασκόνια επί της ΤΣΣΚΑ

ej2jkwkx0aah a 1

Η Μπαρτσελόνα (7-2) χωρίς να φορτσάρει καν, διέλυσε την απογοητευτική ξανά, Φενέρμπαχτσε (2-7) με 89-63.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε άθλιο μπάσκετ και φυσικά οι Ισπανοί το εκμεταλλεύτηκαν. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αποδίδουν καλύτερο μπάσκετ και με τον Χίγκινς να εμφανίζεται συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι, προηγήθηκαν με 25-12 (9'). Στην δεύτερη περίοδο η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε περισσότερο στην άμυνα όμως στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Σλούκας έμοιαζε απελπιστικά μόνος κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μην αλλάζει το επίπεδο της διαφοράς (35-24, 16').

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έβλεπε τους παίκτες του να αποδίδουν άθλιο μπάσκετ στο παρκέ του «Palau» και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα με συνεχόμενα καλάθια από όλους τους παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς, βρέθηκε στο +24 (58-34, 25΄) με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμη περισσότερο.

Ο Πέσιτς έκανες πολλές και μαζεμένες αλλαγές με αποτέλεσμα να χαθεί κάπως ο ρυθμός των γηπεδούχων και η Φενέρ μείωσε κάπως (71-52, 35'). Με τη σειρά του ο Ομπράντοβιτς έριξε στο παρκέ πολλούς νεαρούς οι οποίοι έκαναν αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να ανοίξει ξανά η διαφορά (83-56, 38')

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-30, 67-40, 89-63

Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ 80-70

Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ 80-70: Ο Σενγκέλια υπέταξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε χωρίς πόντο για 4.5 λεπτά στην τελευταία περίοδο και η Μπασκόνια πανηγύρισε τεράστια νίκη με σκορ 80-70!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σκόραρε για τελευταία φορά στο 35'38" όταν ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε το 67-70 όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους Βάσκους που έφτασαν στη νίκη με μπροστάρη τον Τόκο Σενγκέλια (22π., 6ριμπ.)!

Ο Νικ Στάουσκας ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κάνοντας το 22-17 με γκολ - φάουλ στο 8:36 και έχοντας 9 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Μπασκόνια έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 24-19 με 2/2 βολές του Λούκα Βιλντόζα ενώ ο Ματ Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 31-26 στο 12:57.

Ο Στάουσκας ανέβασε τη διαφορά στο +6 (43-37) ενώ η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-42 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ που στηρίχθηκε επιθετικά στον Μάικ Τζέιμς (13π.). Η «ομάδα του στρατού» πίεσε όμως ο Μάικλ Έρικ έκανε το 62-57 στο 30' για την Μπασκόνια που άντεξε στην πίεση κι επέστρεψε από το 67-70, κάνοντας σερί 9-0 για το 76-70 με το καλάθι του Σενγκέλια στα 47.2" για το φινάλε! Εν τέλει οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τεράστια νίκη με σκορ 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70.