H Ρεάλ το classico, διαστημική Μακάμπι!

a

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 86-76 κι έκανε το 2/2 στις εφετινές αναμετρήσεις με τους Καταλανούς έπειτα από τη νίκη στον τελικό του ισπανικού Supercopa!

O Νίκολα Μίροτιτς αποδοκιμάστηκε έντονα κατά την είσοδο του στο WiZink Center, εκεί όπου η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, είδε την Μπαρτσελόνα να αντιδρά ως το ημίχρονο όμως... αποκατέστησε την τάξη στη συνέχεια, φτάνοντας στη δεύτερη εφετινή νίκη επί των «μπλαουγκράνα».

Η Ρεάλ μπήκε με το γκάζι... πατημένο στο WiZink Center, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 32-14, έχοντας 9/12 δίποντα (75%), 2/4 τρίποντα (50%), 8/9 βολές (88.9%), 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα! Μάλιστα ο Άντονι Ράντολφ είχε 11 πόντους κόντρα στην Μπαρτσελόνα που είχε μόλις 1/7 δίποντα και 5 λάθη! Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε επιμέρους σκορ 16-36 κι έφερε... τούμπα το ματς, κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ της 48-50 με κορυφαίους τους Μίροτιτς και Τόμιτς!

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους, πέρασαν την μπάλα στο ζωγραφιστό και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ όμως η Ρεάλ έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε με 61-50 στο 23:44 με το καλάθι του Τζέφερι Τέιλορ. Ο Ντεκ σκόραρε για το +12 (69-57, 28:35) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 71-64 με τους πρώτους πόντους του Πάου Ρίμπας στον αγώνα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο απέκτησε ξανά διψήφια διαφορά κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με σκορ 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76.

Μπασκόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-113

Μπασκόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-113: Με σπασμένα τα φρένα η ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ μία ακόμη βραδιά και πέρασε ξεκούραστα από την έδρα της Μπασκόνια την οποία συνέτριψε με 83-113.

Με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν με 4/6 τρίποντα και με 8 πόντους του Ουίλμπεκιν, η Μακάμπι προηγήθηκε με 18-28 (10΄). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε στο δεύτερο δεκάλεπτο τον ΝτιΜπαρτολομέο να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ ενώ ταυτόχρονα παρέμενε σε ρυθμό ο Ουίλμπεκιν. Η Μπασκόνια έμοιαζε αδύναμη στο παρκέ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και το ημίχρονο έληξε με 32-55.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε το παραμικρό. Η Μακάμπι συνέχισε να παίζει με σπασμένα τα «φρένα» και δεν άφησε τους Βάσκους ούτε καν να σκεφτούν να αντιδράσουν. Τα συνεχόμενα τρίποντα και η απίστευτη ευστοχία πίσω από τα 6,75 της Μακάμπι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά και το παιχνίδι έληξε με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία ακόμη επιβλητική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-55, 58-86, 83-113

Αναντολού Εφές - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 90-88

Αναντολού Εφές - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 90-88: Γλίτωσαν το κάζο οι Τούρκοι! (pics & vid)

Η διαφορά 25 πόντων που είχε φτάσει η Εφές (6-2) πήγε στράφι, η Ζενίτ (2-6) επέστρεψε στο παιχνίδι σκοράροντας 38 πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι Τούρκοι επικράτησαν τελικά με 90-88, για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Τι κι αν είχε φτάσει στο 67-42 στο 28ο λεπτό; Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξέμεινε από δυνάμεις, και μαζί με τις απουσίες που είχε (Ντάνστον - Σίμον), επέτρεψε στην Ζενίτ να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Οι Ρώσοι λίγο ήθελαν να «κλέψουν» την νίκη, καθώς «ξέσπασαν» στην τέταρτη περίοδο, όπου κι έκαναν επιμέρους 21-38. Οι παίκτες της Εφές, όμως, έφτασαν στη νίκη, σκοράροντας κυρίως από την γραμμή των βολών στα τελευταία λεπτά.

Το career high του Όστιν Χόλινς (26π.), αλλά και οι εμφανίσεις των Γκουστάβο Αγιόν (21π., 4ασ.), Άντον Πούσκοβ (12π., 4ρ.), και Ρένφο (10ρ.) δεν ήταν αρκετά, για να αποτραπεί η 6η ήττα της ομάδας της Αγίας Πετρούπολης στην διοργάνωση.

Η Εφές ήταν «ζεστή» από την έναρξη του αγώνα και με τους Πλάις, Σίνγκλετον και Μίτσιτς πήρε γρήγορα διαφορά (10-2, 5'). Η Ζενίτ αντέδρασε άμεσα (10-9, 6'), ο Αγιόν την κράτησε κοντά (15-13, 8'), αλλά ο Μίτσιτς «εκτέλεσε» για το 21-14 (10΄). Με 11 πόντους στα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Σέιν Λάρκιν έδωσε στην Εφές διψήφιο προβάδισμα (34-23, 15'), με τους Σανλί - Μπομπουά να παίρνουν την... σκυτάλη για το +15 (40-25, 18'). Κοστόβ και Πούσκοβ μείωσαν σε 40-30 (19'), με τον Σανλί να κάνει το 42-30 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχιζε με... ξέφρενο ρυθμό και έφτασε στο +25 (67-42, 28'), με τους Λάρκιν - Μίτσιτς να είναι ασταμάτητοι, ενώ ο Χόλινς «πάλευε» από την άλλη (69-50, 30'). Η Ζενίτ έκανε επιμέρους 7-17 στην τέταρτη περίοδο με τους Αγιόν, Πούσκοβ και Χόλινς, για να «πέσει» από την διψήφια διαφορά (76-67, 34'). Ο Μίτσιτς με 7 πόντους του (83-71, 37') έδωσε πάλι τον έλεγχο στην Εφές, Αγιόν, Χόλινς και Ρένφο «απείλησαν» (85-83, 39'), με τον Πονκρασόβ να επισφραγίζει το τελικό 90-88 (40').

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-30, 69-50, 90-88.

Χίμκι - Αρμάνι 87-79

Χίμκι - Αρμάνι 87-79: Αήττητη κι ωραία στη Μόσχα (vid)

Η Χίμκι επικράτησε στη Μόσχα της Αρμάνι και συνέχισε την καλή της πορεία στη φετινή Euroleague. Το τελικό 87-79 ήρθε χάρη κυρίως στους Σβεντ και Γερέμπκο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με το αγαπημένο τους στυλ. Ουσιαστικά από την αρχή έδωσαν μικρή σημασία στα αμυντικά τους καθήκοντα και ξεδίπλωσαν την ποιότητά τους στην επίθεση. Αμφότερες σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά κι έτσι το σκορ πήγε ψηλά. Η Αρμάνι πάντως σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε το προβάδισμα στο σκορ με τους Νέντοβιτς και Σκόλα να κάνουν σπουδαία δουλειά.

Στην τρίτη περίοδο ο Σβεντ παρέμενε ασταμάτητος κι έτσι όταν βρήκε και συμπαραστάτες στο σκοράρισμα, άλλαξε η εικόνα του ματς. Με συνεχόμενα τρίποντα (Σβεντ, Μπέρτανς, Γιόβιτς) η Χίμκι έτρεξε σερί 13-0 και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 63-56 (27'). Η Αρμάνι χάρη στην είσοδο του Ροντρίγκεθ όμως ανέκαμψε και ισοφάρισε στους 65 πόντους.

Ο ηγέτης των γηπεδούχων είχε βρει ρυθμό και επαφή με το αντίπαλο καλάθι (80-68, 36'). Η Αρμάνι με δικό της σερί μείωσε στους 6 πόντους, αλλά ο Γερέμπκο δεν άφησε τη Χίμκι να αμφισβητηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 47-51, 65-65, 87-79