«Βόμβα» της Βιλερμπάν επί της ΤΣΣΚΑ

koufos

Η Βιλερμπάν έριξε τη... βόμβα της 7ης αγωνιστικής, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ με σκορ 67-66 και κάνοντας το 4/4 στην έδρα της στο ντεμπούτο του Κώστα Κουφού στην EuroLeague.

Η Βιλερμπάν διατήρησε το αήττητο στο Astroballe ρίχνοντας στο καναβάτσο την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Τζόρνταν Τέιλορ στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο Μάικ Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ όμως αστόχησε κι έτσι οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 4-3, ρίχνοντας τους Ρώσους στο 5-2. Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Κουφό, ο ομογενής σέντερ είχε 4 πόντους με 2/2 δίποντα και 2 ριμπάουντ σε 6:41.

Ο Μάικ Τζέιμς κουβάλησε επιθετικά την ΤΣΣΚΑ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βιλερμπάν, σκοράροντας για το 8-12 στο 5:46 και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 12-17 κι εν συνεχεία ο Κώστας Κουφός έκανε το 17-21 όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έτρεξαν σερί 12-0 και προηγήθηκαν 29-21 με τον Τέιλορ στο 16:26 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33-30.

Μάλιστα ο Τέιλορ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (44-35, 12:48) σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 όμως η ΤΣΣΚΑ δεν επέτρεψε στη Βιλερμπάν να ξεφύγει στο σκορ. Αντίθετα, ανέκτησε το προβάδισμα με τους πρώτους πόντους του Νταρούν Χίλιαρντ (46-47) κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 50-52.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί όπου οι Γάλλοι μείωσαν σε 64-66, ο Τζέιμς αστόχησε στα 25" για το τέλος κι εν συνεχεία ο Τζόρνταν Τέιλορ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 67-66 στα 13"! Ο Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ όμως αστόχησε και η Βιλερμπάν πανηγύρισε την τεράστια νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-66.

Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 90-82

Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 90-82: Το ένστικτο της επιβίωσης! (vid)

Η Φενέρμπαχτσε έπαιξε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου στην Κωνσταντινούπολη, επικράτησε με 90-82 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε επιμέρους σκορ 29-20 στην τελευταία περίοδο.

Η πίεση του αποτελέσματος ήταν ο σταθερός σύντροφος των δύο ομάδων, ειδικά της Φενέρμπαχτσε η οποία λειτούργησε περισσότερο με ξεσπάσματα. Χάρη στον Νάντο Ντε Κολό βρήκε λύσεις στην επίθεση, όταν η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με 7-11 μετά τη συμπλήρωσε τεσσάρων λεπτών όπου είχε ηγέτη τον Λούτσιτς. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς απάντησε με επιμέρους σκορ 11-4 και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 18-15.

Το άλυτο πρόβλημα για τη Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο ήταν το αμυντικό ριμπάουντ καθώς η Μπάγερν μάζεψε εννιά επιθετικά και βρήκε πόντους μέσα από τις δεύτερες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο λόγω της ευστοχίας τους στο μακρινό σουτ (6/10 τρίποντα). Η Μπάγερν Μονάχου είχε καλύτερη κίνηση στο σετ παιχνίδι (33-30, 17’) και θα μπορούσε να είχε αποκτήσει το προβάδισμα αν ήταν πιο αποτελεσματική αό κοντινή απόσταση. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-39 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.

Η Μπάγερν Μονάχου βασίστηκε στο μακρινό σουτ στο 3ο δεκάλεπτο και η Φενέρμπαχτσε επιδίωξε τις επαφές ούτως ώστε να έχει σκορ από τη γραμμή των βολών. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 44-48 έπειτα από 3:30 αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί η Φενέρμπαχτσε βρήκε λύσεις από τον Ντέρικ Ουίλιαμς κι έτσι, καμία ομάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει απόσταση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 61-62.

Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 9-0 έπειτα από τους επτά διαδοχικούς πόντους που βρήκε στα πρώτα 90’’ της τελευταίας περιόδου και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά έξι πόντων (68-62). Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (79-68) μετά την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα καθώς η Φενέρ είχε πολυφωνία στην επίθεση. Τα ακρινά σουτ των Μαχμούρογλου, Ντίξον δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στην Μπάγερν η οποία μείωσε σε 85-79, 54’’ πριν το τέλος . Εκεί το τρίποντο του Κάλινιτς «τελείωσε» το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82

Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 86-93

Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 86-93: Χίγκινς και Μίροτιτς «καθάρισαν» για την Μπάρτσα (vid)

Η Μπαρτσελόνα (6-1) νίκησε την Ζαλγκίρις (3-4) μ 86-93 έχοντας Χίγκινς (27π.) και Μίροτιτς (24π.) σε καταπληκτικό βράδυ.

Η Μπαρτσελόνα έφυγε με σημαντική νίκη από το Κάουνας αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 86-93.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έμεινε κοντά στο σκορ αν και σε καμία περίπτωση δεν την εξυπηρετούσε ο γρήγορος ρυθμός της Μπαρτσελόνα. Ο Μίροτιτς έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και αυτός κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο τέλος του ημιχρόνου το τρίποντο του Χάνγκα και ένα νέο καλάθι του Μίροτιτς έδωσαν «αέρα» 9 πόντων στους Ισπανούς (38-47, 20').

Ο ΛεΝτέι στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε φουριόζος και με 7 δικούς του πόντους , η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 47-47 (22'). Η άμυνα των γηπεδούχων είχε σκληρύνει αρκετά με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να μη βρίσκει διάδρομο προς το καλάθι (49-51, 26').

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεδίπλωσαν την ποιότητά τους στο παρκέ του Κάουνας και με καλάθια του Χίγκινς η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο (64-74, 33'). Η Ζαλγκίρις κατάφερε να πλησιάσει στους 5 πόντους (77-82, 37'), ωστόσο έμεινα ψύχραιμη η Μπαρτσελόνα και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-47, 61-66, 86-93