O Οσμάν επιβλήθηκε του... Τζεντίλε!

4876749 1

Σε ένα ματς με πολλές ανακατατάξεις, οι Τσεντί Οσμάν και Νάντο Τζεντίλε ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στο μεταξύ τους παιχνίδι, με την Τουρκία να κερδίζει στις λεπτομέρειες την Ιταλία με σκορ 72-70.

Η Τουρκία έκανε επιμέρους σκορ 24-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε τελικά θετικά την παρουσία της στο τουρνουά «Ακρόπολις». Η Ιταλία είχε τον έλεγχο ως το τέλος της τρίτης περιόδου (48-61, 30’) όμως οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στη συνέχεια κι έκλεισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο τουρνουά «Ακρόπολις», έχοντας ως κορυφαίους τους Τσεντί Οσμάν (20π.), Ερσάν Ιλιασόβα (16π., 11ριμπ.). Από την άλλη πλευρά, ο Τζεντίλε (26π., 8ριμπ.) έκανε τη διαφορά για την Ιταλία όμως δεν κατάφερε να τελειώσει την τελευταία επίθεση της Ιταλίας. Ο Ουίλμπεκιν έκλεψε την μπάλα και η Τουρκία πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ηγήθηκε επιθετικά της Ιταλίας στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Τουρκία, σημειώνοντας 9 πόντους σε αυτό το διάστημα για την ομάδα του Μέο Σακέτι που σούταρε με 81.8% στο δίποντο (9/11) και υποχρέωσε τους Τούρκους σε 5 λάθη! Η «σκουάντρα αντζούρα» προηγήθηκε με 12-19 στο 10’ όμως οι τυπικά γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση με μπροστάρηδες τους Τσεντί Οσμάν και Ερσάν Ιλιασόβα που σημείωσαν από 9 πόντους έκαστος στη δεύτερη περίοδο για την Τουρκία που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-35. Παρ’ όλα αυτά, η Ιταλία μπήκε με το γκάζι… πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο κι έκανε επιμέρους σκορ 19-3, με τον Τζεφ Μπρουκς να διαμορφώνει το 41-54 με γκολ – φάουλ στο 26:12!

Ο Τζεντίλε έκανε τη διαφορά για την Ιταλία που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και προηγήθηκε με 48-61 στο 30’, κάνοντας επιμέρους σκορ 26-10 κόντρα στους Τούρκους που προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, μειώνοντας σε 59-66 με ένα παλικαρίσιο γκολ - φάουλ του Μπιρσέν κι ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό του Οσμάν στο 35’. O Κορκμάζ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 63-66 κι εν συνεχεία οι Ουίλμπεκιν και Μπιρσέν έφεραν το ματς στα ίσα (67-67) στο 1:36 για το τέλος! Σαν να μην έφταναν τα παραπάνω για τους Ιταλούς, τα καλάθια των Κορκμάζ και Οσμάν έκαναν το 72-68 στο 39:20, υποχρεώνοντας τον Σακέτι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Τζεντίλε μείωσε σε 72-70, ο Ουίλμπεκιν αστόχησε για την Τουρκία και στην τελευταία κατοχή της Ιταλίας ο Τζεντίλε δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση…

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 38-35, 48-61, 72-70.