O Προμηθέας... διέσυρε τον Πανιώνιο!

gigigig 3

Ο Προμηθέας ανέβηκε στο 16-9, αφού ήταν εντυπωσιακός (104-67) κόντρα στον Πανιώνιο. Στους 29 σταμάτησε ο Μπράουν.

Για τους νικητές ο Μπράουν μέτρησε 29 πόντους με 7 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους 27 είχε ο Παπαντωνιού και 10 με 17 ριμπάουντ ο Ντόρσεϊ.

Ο Προμηθέας μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 20-3 χάρη στο καλάθι του Σαλούστρου. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο αρχικό σοκ, με τον Έλις να γράφει το 31-10 ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Οι κυανέρυθροι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 (31-23) με τον Δίπλαρο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση του σε επίθεση και άμυνα, με τους Παπαντωνίου και Δίπλαρο να γράφουν στο 42-30 στο 18'. Ο Καραμαλέγκος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα (47-34) ημιχρόνου. Ο Προμηθέας σούταρε με 8/18 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ ο Πανιώνιος τελείωσε με 2/8.

O Ράιον Μπράουν... εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά στους 19 (53-34). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μαζέψουν το ματς, με τον Μπράουν να κανει το 68-47 στο 29', λίγο πριν ο Χουγκάζ γράψει το 68-49.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67