Η Ρεάλ διέλυσε τη Φενέρ, η Μακάμπι πέρασε από το Μόναχο!

llull

Η Ρεάλ Μαδρίτης (19-6) έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στη Φενέρμπαχτσε (21-4), επικρατώντας με 101-86 στο WiZink Center και υποχρέωσε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μόλις στην τέταρτη εφετινή ήττα στην EuroLeague!

H ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε με το γκάζι πατημένο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε με μπροστάρη τον Ράντολφ (21π.), ο οποίος ηγήθηκε της 100άρας της πρωταθλήτριας Ευρώπης απέναντι στην πιο συνεπή ομάδα της διοργάνωσης. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ως το φινάλε, ο Σέρχιο Γιουλ έκανε double-double με 17 πόντους και 11 ασίστ και η Ρεάλ έφτασε στη μεγάλη νίκη. Ο Τέιλορ σκόραρε για το +19 (95-76) στα 3'05" για το φινάλε και το μόνο που κατάφερε η Φενέρμπαχτσε ήταν να μαζέψει τη διαφορά.

Ο Άντονι Ράντολφ κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Μαδρίτη, σκοράροντας για το 20-21 στο 7'48" και φτάνοντας τους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Τζέισι Κάρολ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 25-23 και ο Έντι Ταβάρες διαμόρφωσε το 27-25 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο WiZink Center. O Γιουλ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (45-35, 16'10") ενώ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-45. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 25-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν το... εύθραυστο 62-56 στο 25'52" σε 77-61 στο 30' χάρη στο καλάθι του Ταβάρες. Ο Γιουλ σκόραρε για το +20 (81-61, 30'50"), ο Τέιλορ ευστόχησε για το 95-76 στο 37΄05" και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με σκορ 101-86.

Μπάγερν Μονάχου - Μακάμπι 70-77

Η Μακάμπι (12-13) «άλωσε» το Μόναχο καθώς επικράτησε της Μπάγερν (12-13) με 70-77 κι έβαλε φωτιά σε ότι αφορά τα playoffs καθώς απέκτησε πλεονέκτημα έναντι των Γερμανών και φυσικά έχει να διαχειριστεί εύκολο πρόγραμμα στις αγωνιστικές που απομένουν.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι. Δεν την πτόησε η ήττα στο Μιλάνο από την Αρμάνι στο Μιλάνο (πριν από δύο εβδομάδες), πήγε στο Μόναχο για να παίξει τα ρέστα της και απέκτησε πολύ σοβαρές πιθανότητες κατάκτησης μιας θέσης στην 8αδα, βάσει και του βατού προγράμματος που έχει. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε και πάλι… τη δουλειά του, ενώ ο Μάικλ Ρολ ήταν ο παίκτης-κλειδί.

Μέσα από την άμυνά της, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η αστοχία της στο μακρινό σουτ (3/14) συν 2-3 κακές επιλογές στην transition επίθεση δεν της επέστρεψαν να ξεφύγει με διαφορά. Προηγήθηκε με 9-14 έπειτα από περίπου έξι αγωνιστικά λεπτά και παρότι είχε πρόβλημα στα ατομικά μαρκαρίσματα εντός της ρακέτας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (17-18) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Προηγήθηκε για δεύτερη φορά με +5 (22-27) περίπου στα μέσα της δεύτερης περιόδου καθώς δεν επίτρεψε στην Μπάγερν να ανοίξει τον ρυθμό του αγώνα αλλά και να βρει συνεργασίες. Συνέχιζε να επενδύει όμως στο τρίποντο, δεν δικαιώθηκε κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-33 καθώς Ουίλμπεκιν και Πάρκο είχαν σ’ αυτό το διάστημα πέντε πόντους με 2/11 σουτ, συνολικά.

Ο Ουίλμπεκιν ήταν «ζεστός» στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δικοί του έξι πόντοι και δύο βολές του Ντιμπαρτολομέο έδωσαν προβάδισμα δέκα πόντων (31-41, 22’). Ο τελευταίος έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο προσφέροντας ηρεμία αλλά και επτά πόντους. Αυτός ήταν και ο λόγος που η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησε αυτή τη διαφορά έχοντας σταθερά καλή άμυνα (47-58, 30’).

Η Μακάμπι έχασε τις δομές της στην άμυνα στην τελευταία περίοδο και η δε Μπάγερν Μονάχου βρήκε λύσεις από τους παγκίτες προεξέχοντος του Ντάνγκουμπιτς και μείωσε σε 59-64 (34’). Και σα να μην έφτανε αυτό, λίγα δευτερόλεπτα μετά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και ο Ο’ Μπράιαντ. Με την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι Γερμανοί μείωσαν στο καλάθι (63-65). Εκεί η εμπειρία του Ρολ αποκατέστησε την τάξη για τη Μακάμπι (63-71) 3’25’’ πριν το τέλος. Με τον Μπάρτελ να αποτελεί το μοναδικό σημείο αναφοράς των γηπεδούχων στην επίθεση, η διαφορά μειώθηκε σε 70-74 (39’), αλλά και πάλι ο Ρολ διατήρησε την κυριαρχία της Μακάμπι.

Ζαλγκίρις - Γκραν Κανάρια 98-64

Η Ζαλγκίρις (10-15) διέλυσε την Γκραν Κανάρια (6-19) με 98-64 παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ και στα 40 λεπτά. Η Ζαλγκίρις δε συνάντησε την παραμικρή δυσκολία να κάμψει την αντίσταση της Γκραν Κανάρια την οποία νίκησε με 98-64.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διατήρησε τις ελάχιστες πιθανότητες που έχει να προλάβει τα playoffs ενώ οι Ισπανοί φαίνεται πως δεν είναι καν ανταγωνιστικοί πλέον στη διοργάνωση.

Οι Λιθουανοί από το τζάμπολ κιόλας φρόντισαν να δείξουν τις διαθέσεις τους και με αιχμή του δόρατος τους Ντέιβις και Ουάιτβρέθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (25-10, 10’). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μία διάθεση να αντιδράσουν, αλλά επί της ουσίας όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, αλλά είδαν και τη διαφορά να αυξάνεται στους 26 πόντους (39-13, 15’).

Η εικόνα της τρίτης περιόδου ήταν ακόμη καλύτερη για την Ζαλγκίρις και πολύ χειρότερη για τους φιλοξενούμενους. Με τον Ουλανόβας να βρίσκει άπειρους τρόπους να σκοράρει η διαφορά έφτασε στο +33 (63-30, 25’) και παρέμεινε εκεί παρά την προσπάθεια του Χάνα (74-41, 29).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες. Ο Γιασικεβίτσιους έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του ενώ ο Γκαρθία σκεφτόταν την επόμενη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η διαφορά άγγιξε τους 40 πόντους (93-53, 36’) και απλά δεν τους ξεπέρασε.