Στο... ρελαντί πριν από την Μακάμπι!

2062155 1

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άφησε πίσω την ήττα στο Κάουνας και επικράτησε εύκολα του Ηφαίστου στη Λήμνο με 84-62 διατηρώντας το αήττητο στην Basket League (13/13). Πλέον όλα για όλα κόντρα στη Μακάμπι!

Διαφορετικά είναι τα πράγματα στην EuroLeague και διαφορετικά στην Basket League. Μπορεί εκτός των συνόρων ο Παναθηναϊκός να... χωλαίνει μακριά από το ΟΑΚΑ, αλλά εντός των συνόρων δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στους αντιπάλους του. Οι «πράσινοι» επικράτησαν χωρίς να δυσκολευτούν του Ηφαίστου (84-62) και να διατηρήσουν το απόλυτο στο ελληνικό πρωτάθλημα αυξάνοντας το σερί τους στην regular season στις 63 συνεχόμενες νίκες!

Ο Ρικ Πιτίνο είχε και πάλι την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, αλλά και να χρησιμοποιήσει για αρκετό χρονικό διάστημα άμυνα «ζώνης» από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6.75 μέτρα. Ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 15 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής, ενώ ιδιαίτερα αισθητή έκανε την παρουσία του ο Τζέιμς Γκιστ με άλλους 15 πόντους οι οποίοι συνοδεύτηκαν από 5/8 δίποντα και 5/6 βολές. Ο Σον Κιλπάτρικ δεν πήρε πολλές προσπάθειες (11π., 2/4δίπ., 1/1τρ., 4/4β.) ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Παππά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ρικ Πιτίνο άρχισε το rotation και άλλαζε συνεχώς πρόσωπα στην «πράσινη» πεντάδα. Ο Ήφαιστος δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και αυτό λόγω της αστοχίας του, κυρίως έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε το ισχνό αλλά σταθερό προβάδισμα στο σκορ (4-10 και 8-16) με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (10-20). Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι μέτρησαν 0/7 τρίποντα και 2/15 σουτ εντός παιδιάς, ενώ το «τριφύλλι» είχε αντίστοιχα 7/14 σουτ και 12 ριμπάουντ. Η αστοχία του Ηφαίστου συνεχίστηκε και την δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να φτάσει στο σημείο να έχει 0/12 τρίποντα!

Λογικό και επόμενο για τον Παναθηναϊκό να ελέγξει απόλυτα το παιχνίδι, με τον Τζέιμς Γκιστ να είναι από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του έχοντας 8 πόντους με 4/4 δίποντα και 2 ριμπάουντ και τον Νίκο Παππά να κάνει εξαιρετική δουλειά, τόσο στην επίθεση (5π.) όσο και στην άμυνα (2κλ.) Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (20-38) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (27-41), ένα διάστημα όπου η ομάδα της Λήμνου είχε 1/14 τρίποντα και 8/27 στο σύνολο των σουτ (όπως επίσης και 10/12 βολές), ενώ ο Παναθηναϊκός 12/20 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 8/9 βολές.

Ιδιαίτερα φουριόζοι μπήκαν οι «πράσινοι» στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας σαφή πρόθεση να πάρουν μεγάλη διαφορά στο σκορ προκειμένου να κάνουν συντήρηση δυνάμεων εν όψει και του πολύ δύσκολου (όσο και κρίσιμου) αγώνα με την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Με ένα γρήγορο 6-0 στο πρώτο δίλεπτο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (27-47 στο 22') απλοποιώντας το έργο τους στη συνέχεια του ματς. Η μεγαλύτερη τιμή της σε εκείνο το διάστημα ήταν το +22 (30-52) ύστερα από τρίποντο του Παπαπέτρου. Ο Ήφαιστος μείωσε και στους 13 πόντους με ένα ξέσπασμα του Έβανς (45-58 στο 28') ωστόσο το τέλος της τρίτης περιόδου έφερε και πάλι το «τριφύλλι» με διαφορά 20 πόντων (45-65). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός απλά συντηρούσε στο... ρελαντί την διαφορά στο σκορ έχοντας «σβηστές» τις μηχανές. Αποκορύφωμα το +23 (59-82) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-41, 45-65, 62-84