Γλίτωσε από... απίστευτο πατατράκ ο Ολυμπιακός!

2061097 1

Ένας μαχητικός και παθιασμένος Χολαργός έβαλε πολύ δύσκολα στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι χρειάστηκαν την παράταση για να πάρουν τη νίκη (73-68) και να γλιτώσουν από... μυθική γκέλα στο πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα για περίπου 38 λεπτά, όταν ο Στρέλνιεκς πήρε τους Πειραιώτες στις πλάτες του και παραλίγο να τους δώσει το ροζ φύλλο από την κανονική διάρκεια, αλλά ο Λαβ στο τελευταίο δευτερόλεπτο έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (61-61). Εκεί, ήταν η σειρά του εξωπραγματικού Μιλουτίνοφ να μιλήσει, έχοντας βοήθεια από τον επίσης πολύ καλό Βεζένκοβ, για να έρθει το «διπλό».

Ο Σέρβος σέντερ έκανε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να είχε 15 πόντους και τον πρωταγωνιστή Λετονό γκαρντ να είχε 11 με 8 ασίστ. Σε τραγική ημέρα έξω από τα 6,75μ. οι παίκτες του Μπλατ, καθώς μέτρησαν 4/33 τρίποντα και συνολικά εντός πεδιάς είχαν 26/71, που μεταφράζεται σε ποσοστό 36%.

Από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που πλέον έχει ρεκόρ 7-7 και έφτασαν πολύ κοντά στη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χόκινς με 15 πόντους, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Λαβ.

«Νωθρό» επιθετικά το ξεκίνημα των δύο ομάδων. Ο Χολαργός προηγήθηκε χάρη σε τρίποντο του Φιτζπάτρικ, με τον Ολυμπιακό από την πλευρά του να βρίσκει λύσεις από τον Μιλουτίνοφ (3-9 στο 7'). Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε μετά από περίπου 7 λεπτά για τον Χολαργό, με τον Τάλτον να διαμορφώνει το 9-11 στο 10'.

Πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Χόκινς έφεραν μπροστά την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (14-11 στο 11'), με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και χωρίς καλάθι για σχεδόν τέσσερα λεπτά, καθώς πλην Μιλουτίνοφ δεν έβρισκε πόντους. H εκατέρωθεν αστοχία των δύο ομάδων ήταν μνημειώδεις, τα... μάτια πονούσαν από το κακό θέαμα με τον Λαβ να σημειώνει το 29-26 με το φινάλε ημιχρόνου.

Ίδιο... θέαμα είχαμε και στην τρίτη περίοδο. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι έφεραν προηγούμενο τον Ολυμπιακό, ωστόσο η αντίδραση του Χολαργού ήταν άμεση. Καλάθια από τους Αγκμπελέσε, Τάλτον και Γιάνκοβιτς ανέτρεψαν το σκηνικό με τις βολές του Χόκινς να φέρνουν το +5 (36-31 στο 24'). Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού με τον Παπανικολάου έφερε στον πόντο τους φιλοξενούμενους (37-36), αλλά το ξέσπασμα των γηπεδούχων με σουτ μέσης απόστασης τους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στο 30' (47-41).

Φιτζπάτρικ και Σκουλίδας διατηρούν σε θέση επικεφαλής τον Χολαργό (53-48 στο 33'), με τον Ολυμπιακό να κάνει την αντεπίθεσή του στην τελική ευθεία του ματς (57-55 στο 37'), με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να φέρνει το ματς στα ίσια με δύσκολο γκολ-φάουλ (59-59 στα 88"). Ο Λετονός μάλιστα με προσωπικό καλάθι έφερε μπροστά την ομάδα του (59-61 στα 10,9) προτού ο Λαβ στο 1 δευτερόλεπτο στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Μία τάπα του Στρέλνιεκς που κατέληξε σε ασίστ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6 (65-71), με τον Χολαργό στην τελική ευθεία να μένει από δυνάμεις και τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τελικά την δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-11, 29-26, 47-41, 61-61, (παρ.) 68-73