Γουστ-ΑΡΗ με Τολιόπουλο!

2060371 1

Με εξαιρετικό τον Βασίλη Τολιόπουλο, ο Άρης πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League αφού επικράτησε 84-70 του Λαυρίου στο «Nick Galis Hall» για την 14η αγωνιστική και απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έκανε το πρώτο του μεγάλο παιχνίδι με την «κίτρινη» φανέλα, πετυχαίνοντας 17 πόντους με 5/9 τρίποντα. Για τους θεσσαλονικείς που είχαν 20 έξτρα κατοχές από επιθετικά ριμπάουντ, πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Μποχωρίδης-ΜακΓκί, με 16 πόντους και 13 πόντους-ισάριθμα ριμπάουντ αντίστοιχα. Σε ότι αφορά το Λαύριο που πλήρωσε τα χαμένα ριμπάουντ και τα 20 λάθη, έπεσε σε ρεκόρ 4-9 και εξακολουθεί να… φλερτάρει με τις θέσεις του υποβιβασμού, καλή απόδοση είχαν οι Νίξον και Λαμπ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας ντέρμπι όπως αναμένονταν, αλλά η επιθετική λειτουργία του Άρη στο τέταρτο δεκάλεπτο, κυρίως έξω από τα 6.75 έκανε την διαφορά, με το Λαύριο να μην μπορεί να αντιδράσει σε εκείνο το σημείο, σε αντίθεση με ότι έκανε μέχρι εκείνο το σημείο νωρίτερα, σε παρόμοια «ξεσπάσματα» των γηπεδούχων. Ο Άρης θέλησε από νωρίς να επιβάλλει τον ρυθμό του, προηγήθηκε με 6-2, αλλά το Λαύριο αντέδρασε με ένα σερί 8-0 για το 6-10 στο πέμπτο λεπτό. Η είσοδος του Τολιόπουλου ο οποίος είχε οχτώ συνεχόμενους πόντους, άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 18-19 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Άρης μπήκε και πάλι δυνατά, προηγήθηκε με 28-26, αλλά το Λαύριο πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με επιθετική πολυφωνία κατάφερε να κάνει ένα σερί 7-0 για να πάρει διαφορά πέντε πόντων (28-33) στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την διαφορά να ξεφύγει, μειώνοντας σε 36-37.

Ο Άρης επέλεξε να αφήσει το τρίποντο και να απειλήσει από… κοντά, κάτι που άλλαξε τα δεδομένα στον αγώνα. Σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και το προβάδισμα, ενώ ξέφυγαν με πέντε πόντους (48-43) στο 25ο λεπτό. Το Λαύριο έκανε πολλά λάθη και αυτό κράτησε τους φιλοξενούμενους στο -6 (57-51) στο 30ο λεπτό.

Το Λαύριο μπόρεσε να… επιστρέψει στο παιχνίδι, όταν ισοφάρισε σε 60-60 στο 33ο λεπτό, με ένα σερί 8-1. Αλλά η είσοδος του Τολιόπουλου άλλαξε τα δεδομένα μιας και ο νεαρός με τρία τρίποντα έδωσε στους «κίτρινους»… αέρα οχτώ πόντων (75-67), με την διαφορά να κλείνει τελικά στους 14 πόντους (84-70), αφού οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά επηρεασμένοι από την εξέλιξη του σκορ, ουσιαστικά… πέταξαν λευκή πετσέτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 57-51, 84-70