Συντριβή του Προμηθέα στην Τουρκία!

image 1 1

Ο Προμηθέας Πατρών πλήρωσε την ολική κατάρρευσή του στο δεύτερο ημίχρονο και συνετρίβη 96-74 από την Μπεσίκτας χάνοντας και τη διαφορά της νίκης του στον πρώτο γύρο.

Οι Πατρινοί έκαναν υποδειγματικό ξεκίνημα, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τος 38-42 όμως το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε καταστροφή για την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Η Μπεσίκτας τιμώρησε όλα τα λάθη του Προμηθέα, βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 κι έφτασε στην άνετη νίκη, καλύπτοντας το -8 της ήττας (80-72) στο «Δ. Τόφαλος» και υπερτερώντας σε ενδεχόμενη ισοβαθμία ενώ απομένουν τρεις αγώνες για το τέλος της regular season.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Παρκς (11 πόντοι), αρκετά μαχητικός ο Κασελάκης (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Από την άλλη πλευρά, κορυφαίοι των Τούρκων -που είχαν 16/29 τρίποντα- ήταν οι Πρέσι (17 πόντοι), Μπούβα (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Ριτς (13 πόντοι, 7 ασίστ).

Πλέον, η ομάδα του Μάκη Γιατρά στρέφει το ενδιαφέρον της στον δεύτερο γύρο της Basket League και την εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου (19/1, 15:45) ενώ το εντός έδρας ματς με την Στρασμπούρ (22/1, 19:30) θα είναι η επόμενη ευκαιρία, ακόμη και για την εξασφάλιση της μαθηματικής πρόκρισης στην φάση των «16».

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 67-57, 96-74.