«Βομβάρδισε» το Περιστέρι ο ΠΑΟΚ!

2056123 1

Δύο διαφορετικές όψεις είχε το παιχνίδι της Πυλαίας, με το μεν Περιστέρι να είναι καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τον ΠΑΟΚ να αλλάζει εντελώς πρόσωπο στο δεύτερο μέρος και να φτάνει στην επικράτηση με 87-73, για τη 13η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί έξω από τη γραμμή των 6,75μ. τελειώνοντας με 16/31 τρίποντα, ενώ μαζί με 15/37 δίποντα είχαν συνολικά 53% εντός παιδιάς.Την ίδια στιγμή το Περιστέρι, που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην τρίτη θέση, είχε 12/26 δίποντα και 9/27 τρίποντα που μεταφράζεται σε 39% εντός παιδιάς.

Το Περιστέρι με ένα μικρό σερί 6-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 14-8 και κράτησε αυτό το προβάδισμα ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου (16-21).Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και μάλιστα στο 13' έφτασαν το προβάδισμά τους στη μέγιστη τιμή του με τον Κάλαχαν να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 21-33. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 28-33 ενώ λίγο αργότερα ο Χάτσερ με εύστοχο τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (33-34). Το Περιστέρι άνοιξε και πάλι τη διαφορά (33-40) και την κράτησε ως και το φινάλε του πρώτου μέρους (35-42).

Το Περιστέρι συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της τρίτης περίοδο με τον Μπεντίλ να κάνει το 47-53 στο 25'. Ο ΠΑΟΚ όμως στο επόμενο τρίλεπτο με του Γκος και Τζόουνς έτρεξε ένα σερί 10-0 ανατρέποντας πλήρως το σκορ και παίρνοντας προβάδισμα με 57-53. Ένα προβάδισμα που αυξήθηκε ως +9 του 66-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με δύο τρίποντα από τους Κόνιαρη και Γκος ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +14 (74-60) στο 32' έχοντας κάνει ουσιαστικά νταμπλ σκορ (53-27) σε 20 αγωνιστικά λεπτά και από τη στιγμή πο το Περιστέρι είχε πάρει προβάδισμα 13 πόντων.

Στο 35' ο Μπέντιλ με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 74-65 κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με τα τρίποντα των Κόνιαρη και Μαργαρίτη πήγε στο +14 (82-68). Στα 49'' για το τέλος ο Γκος με μία εύστοχη βολή πήγε τη διαφορά στο +16 για τον ΠΑΟΚ, που ήταν η μεγαλύτερη τιμή της, ενώ ο Μουράτος διαμόρφωσε το τελικό 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73