«Καθάρισε» ο Λίνος στη Νέα Σμύρνη!

111 1

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε τα προβλήματα του και το δύσκολο εμπόδιο του Πανιωνίου χάρη στους Χρυσικόπουλο και Γκος στο τέλος, πέρασε με 69-73 από τη Νέα Σμύρνη.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη ήταν ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Γκος και Χάτσερ. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Μπέρι με 25 πόντους, ο οποίος ήταν και μοιραίος, καθώς αστόχησε σε τρίποντο στα 4’’ πριν τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν στο 69-71.

Ο Πανιώνιος, ενώ δημιουργούσε καλές προϋποθέσεις στην επίθεση, έκανε αβίαστα λάθη (7) κι έδινε εύκολα καλάθια στον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να πάρουν μια μικρή διαφορά οι φιλοξενούμενοι (9-15, 7'), με τον Μπέρι να μειώνει σε 13-17 στο 10'. Ένα μικρό σερί των «κυανέρυθρων» στη δεύτερη περίοδο (από 21-22, 12' σε 26-22, 14') τούς έδωσε ψυχολογία, αλλά ο Χρυσικόπουλος φρόντισε να ισοφαρίσει γρήγορα (26-26, 15'). Με το σκορ στο 35-39 από τρίποντο του διεθνή φόργουορντ, οι διαιτητές έδωσαν επιθετικό του Μπέρι στον Κόνιαρη, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται. Ο Παπαντωνίου έκανε τα παράπονά του στην Τσαρούχα και τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, με τον Γκος να βάζει την βολή και να κάνει το 35-40 του ημιχρόνου.

Ο Μπέρι με έμμεσο τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον Πανιώνιο (41-40, 22'), αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 για να κάνει το 42-49 (25'). Οι «κυανέρυθροι» δεν μπορούσαν να απαντήσουν στην αστοχία του «Δικεφάλου του Βορρά», ο οποίος, όμως, είχε τον έλεγχο (48-54, 30'). Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 52-59 (33'), με τον Πανιώνιο να βγάζει αντίδραση και να μειώνει σε 56-59 (35'). Ο Γκος εκτέλεσε δύο σερί φορές για το 63-69 (38'), ο Δίπλαρος πλησίασε ξανά (69-71, 39'), ο Μπέρι αστόχησε σε τρίποντο και ο Χάτσερ επισφράγισε το τελικό 69-73 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73