Απίθανος Ουίλιαμς, απίθανη Μπάγερν!

tytyt 1

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 88-84 της Ζαλγκίρις Κάουνας και… χτύπησε την πόρτα των Play Offs της Euroleague. Εκπληκτικό παιχνίδι και ατομικό ρεκόρ έκανε ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ενώ για τη Ζαλγκίρις Κάουνας… πήγε στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Λέο Βέστερμαν.

Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν τουλάχιστον τρία-τέσσερα αγωνιστικά λεπτά για να βρουν ρυθμό στην επίθεση και κυρίως η Ζαλγκίρις αφού λόγω της απουσίας Νέιτ Ουόλτερς είχε πρόβλημα στη λειτουργία της. Έως ότου βρει τα πατήματά του ο Βέστερμαν, κύριο χαρακτηριστικό της ήταν το λάθος και η βεβιασμένη ενέργεια.  Έτσι η Μπαγερν Μονάχου προηγήθηκε με 11-6 έπειτα από τη συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα και με 18-12 στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε προσωπικό σόου του Ντέρικ Ουίλιαμς. Ο Αμερικανός σημείωσε 14 πόντους σ’ αυτό το διάστημα και η Μπάγερν Μονάχου πάτησε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (22-12, 11:30) η οποία έφτασε έως και στο +12 (35-23) μετά τα μισά του δεκαλέπτου. Μετά τα 0/4 τρίποντα της πρώτης περιόδου, η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75, είχε 5/7 προσπάθειες με πρωταγωνιστές τους Μιλάκνις, Βέστερμαν και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 46-38 υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Η Ζαλγκίρις έβαλε τους κανόνες της στα πρώτα 150 δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου με καλή κυκλοφορία μπάλας και post παιχνίδι από τον Ντέιβις. Με 0-9 σερί προηγήθηκε με 46-47 για να ακολουθήσει μια μάχη σώμα με σώμα μέχρι το τέλος της περιόδου (63-61), όπου και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στο καλάθι, ειδικά η Ζαλγκίρις.

Η λιθουανική ομάδα είδε τον Βέστερμαν να κάθεται στον πάγκο έχοντας συμπληρώσει τέσσερα φάουλ έπειτα από ένα λεπτό (63-65) στην τελευταία περίοδο. Αυτομάτως άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα καθώς με 10-0 σερί η Μπάγερν ξέφυγε με 73-65 (35’). Η επιστροφή του Βέστερμαν στο παρκέ μάζεψε και πάλι τη διαφορά καθώς η δημιουργία του έφερε τη Ζαλγκίρις σε απόσταση αναπνοής (76-74) μετά τη συμπλήρωση 37 λεπτών αγώνα.

Εκεί,  επτά πόντοι από τους Γιόβιτς, Λούτσιτς και Νέντοβιτς έδωσαν αέρα επτά πόντων (83-76) στην Μπάγερν κι εκεί που όλα έδειχναν ότι είχαν τελειώσει, η Ζαλγκίρις επέστρεψε (83-81), 32’’ πριν το τέλος. Ο Ντέντοβιτς έδωσε μια λύση (85-81), ο Ντέιβις απάντησε (85-83) αλλά ο Αμερικανός δεν πρόλαβε να εκτελέσει για τρεις με το σκορ στο 86-83, επίτηδες αστόχησε στη δεύτερη βολή όπου το ριμπάουντ και οι εύστοχες βολές του Ουίλιαμς «τελείωσε» το παιχνίδι

Γκραν Κανάρια - Μπουντούτσνοστ 95-85

Η Γκραν Κανάρια έχει βρει ρυθμό στη διοργάνωση και πέτυχε μία ακόμη νίκη αφού επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 95-85.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ένα «τετράποντο» του Σουάντ Σέχοβιτς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 10-14 (5'). Η Γκραν Κανάρια αντέδρασε γρήγορα και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (τετράποντο) του Ραμπασέδα έκανε το 21-18 (8') με τη διαφορά να φτάνει στο +8 (26-18) πριν τη λήξη της περιόδου.

Μπορεί οι Μαυροβούνιοι να είχαν διάθεση να μειώσουν τη διαφορά, αλλά όποτε σκόραραν δέχονταν τρίποντο κι έτσι με πρωταγωνιστή τον Έρικσον (3/4τρ.) το σκορ έγινε 43-26 (16'). Το σερί αναπάντητων πόντων υπέρ των Ισπανών σταμάτησε λοιπόν στο 14-0, αλλά προσωρινά αφού ο Σουηδός σουτέρ είχε βρει ρυθμό (53-30, 19΄).

Η Μπουντούτσνοστ προσπάθησε κυρίως με τον Ερλ Κλαρκ να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης (61-46, 25'), ωστόσο δεν κράτησε αρκετά η αντίδρασή της. Οι γηπεδούχοι με τον Μπάλβιν όμως βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και έτσι η διαφορά πήγε στο +25 (75-50, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες περίμεναν να ολοκληρωθεί απλά η αναμέτρηση. Η Γκραν Κανάρια χαλάρωσε πιστεύοντας πως το ματς είχε τελειώσει και οι φιλοξενούμενοι βάλθηκαν αν τους... τιμωρήσουν. Με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Πόποβιτς μείωσαν σε 91-85 (39'), αλλά ήταν αργά και δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι καλύτερο.