H Ρεάλ πέρασε από την Εφές, η Μπασκόνια «γονάτισε» την ΤΣΣΚΑ!

dt1jljmwoaapcbt 1

Η Ρεάλ (9-2) επικράτησε της Αναντολού Εφές (8-3) με 82-84 αν και έχανε με 15 πόντους διαφορά στο 28' του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σπασμένα τα... φρένα και έτσι με τους 8 γρήγορους πόντους του Γιουλ και τους 7 του Πλάις το σκορ ήταν ισόπαλο στους 15 πόντους (5'). Μπορεί Αταμάν και Λάσο να έκαναν αλλαγές προσώπων στο παρκέ, αλλά ο ρυθμός, η ευστοχία και το προβάδισμα δεν άλλαξε στο τέλος της περιόδου (23-23).

Οι Μαδριλένοι στη συνέχεια ακούμπησαν περισσότερο τη μπάλα στους ψηλούς της κι έτσι με πρωταγωνιστές τους Αγιόν και Τόμπκινς προηγήθηκαν με 28-32 (15'). Η Αναντολού αντέδρασε με τα γκαρντ της. Λάρκιν και Μπομπούα σκόραραν 9 συνεχόμενους πόντους αλλάζοντας «οδηγό» στον πίνακα του σκορ (47-40, 19').

Οι γηπεδούχοι βγήκαν από τα αποδυτήρια έχοντας ρυθμό, διάθεση για άμυνα κι ευστοχία. Αυτά ήταν τα στοιχεία που έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στο +15 (69-54, 26') με τους Μοερμάν και Μίσιτς να σκοράρουν με συνέπεια.

Η Ρεάλ με τον Καμπάτσο στο παρκέ και τον Γιουλ στον πάγκο κατάφερε να βγάλει αντίδραση μειώνοντας σε 74-68 (33'). Η Εφές έβρισκε σποραδικές λύσεις από τα χέρια των Λάρκιν και Μπομπουά, ενώ στην άλλη πλευρά ο Αγιόν κυριαρχούσε και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (79-77, 38'). Μέχρι την κόρνα της λήξης το παιχνίδι κρινόταν σε μία... λεπτή κλωστή με τον Γιουλ να είναι ψύχραιμος στις βολές, την Εφές να χάνει lay up με τον Πλάις και τους Μαδριλένους να πανηγυρίζουν.

Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-73

ÎœÏ€Î±ÏƒÎºÏŒÎ½Î¹Î± - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-73

Η Μπασκόνια έχει... σφυγμό, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-73 στη Βιτόρια!

Οι Βάσκοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, σημειώνοντας την τέταρτη εφετινή νίκη στη regular season και υποχρεώνοντας την ΤΣΣΚΑ μόλις στη δεύτερη ήττα της! Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση όμως αστόχησαν πίσω από τα 6μ.75 κι έτσι η Μπασκόνια πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Ο Βενσάν Πουαριέ κουβάλησε επιθετικά την Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την ΤΣΣΚΑ, σκοράροντας για το 20-19 στο 8'20" και φτάνοντας τους 8 πόντους με 3/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Κάιλ Χάινς ισοφάρισε για το 21-21 στο 10', ο Άλεκ Πίτερς ανέβασε τη διαφορά στο +6 για την «ομάδα του στρατού» (31-37, 15'39") ωστόσο η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 9-1 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-38, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Πουαριέ (14π.). Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν πόντους στην επίθεση από τους Πίτερς, Χάινς ενώ ο Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 55-55 στο 30'. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, εκεί όπου ο Χάινς μείωσε σε 74-73 με 2/2 βολές,  ο Πουαριέ έκανε το 76-73 στα 65" για το τέλος και οι Ντε Κολό, Πίτερς αστόχησαν σε προσπάθεια για τρεις κι έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση.