Ήττα από την άσημη Κατάγια και... αποδοκιμασίες στο «Παλαί»!

4587668

Ούτε την... παγκοσμίας φήμης Κατάγια δεν μπόρεσε να νικήσει ο Άρης στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup αφού γνώρισε την ήττα μέσα στο «Nick Galis Hall» με 79-70! Έντονες οι αποδοκιμασίες μετά το τέλος του αγώνα!

Οι «κίτρινοι» μπήκαν με λογική να… καθαρίσουν τον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Οι παίκτες του Αγγέλου κυριάρχησαν, μπόρεσαν να τρέξουν μπροστά, αμυντικά είχαν καλή λειτουργία και έτσι προηγήθηκαν με 14-4 και με 29-16 στο 10ο λεπτό.

Ο Άρης δεν… εμφανίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Κατάγια να ονειρευτεί την νίκη στο Αλεξάνδρειο. Οι Φινλανδοί έκαναν αρχικά ένα 5-19 για να προηγηθούν με 34-35 στο 16ο λεπτό, ενώ έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους σκορ 13-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμού του πρώτου. Αντίθετα συνέχισε να είναι άστοχος, να κάνει λάθη σε άμυνα και επίθεση και να δώσει την ευκαιρία και πάλι στην Κατάγια να προηγηθεί στο σκορ, μάλιστα με διαφορά επτά πόντων (51-58), πριν το 53-58 του 30ου λεπτού.

Η αντίδραση του Άρη δεν ήρθε ποτέ, οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 60-74 στοπ 35ο λεπτό και με 63-76 στο 38ο, πριν το τελικό 70-79.

Στο τέλος ήταν έντονα τα γιουχαίσματα από τους φίλους του Άρη, οι οποίοι έδειξαν την δυσαρέσκειά τους για την εικόνα και την ήττα της ομάδας.