1111 6

Η Γκραν Κανάρια έκανε την μεγάλη έκπληξη στην 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κερδίζοντας την Μπαρτσελόνα στον ισπανικό «εμφύλιο», την ώρα που η ΤΣΣΚΑ έκανε απόδραση από το Τελ Αβίβ και η Νταρουσάφακα επικρατούσε της Μπουντούτσνοστ.

Γκραν Κανάρια - Μπαρτσελόνα 87-86

Ξέφρενοι πανηγυρισμοί για την ομάδα του Σάβα Μαλδονάδο μαζί με τον κόσμο της!

Η Γκραν Κανάρια έκανε την πρώτη της νίκη ever στην Euroleague, στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι και κόντρα σε άλλη ισπανική ομάδα, την Μπαρτσελόνα!

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν σε όλο το ματς και δεν εγκατέλειψαν ποτέ, παρόλο που κυνηγούσαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως, έκανε την ανατροπή, αφού ο Σίνγκλετον έκανε το 85-86 με 1/2 βολές και ο Χάνα στην συνέχεια έγραψε το τελικό 87-86 με 2/2 βολές, από το φάουλ του Αμερικανού.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε σε διψήφια διαφορά στο ματς γρήγορα (9-19, 7'), με τον Πάνγκος να μετρά 7 πόντους μέσα σε 1 μόλις λεπτό, με τους γηπεδούχους να παλεύουν και να μειώνουν με τον Ραμπασέδα στο δεκάλεπτο (18-26, 10'). Η ομάδα του Μαλδονάδο έκανε αντεπίθεση στην δεύτερη περίοδο και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά (από 28-33, 14' σε 35-33, 16'), με τον Οριόλα να ισοφαρίζει για την «Μπάρτσα» στο ημίχρονο (44-44, 20').

Στην τρίτη περίοδο η Γκραν Κανάρια κρατούσε καλά, μέχρι που δέχθηκε τεχνική ποινή ο προπονητής της (53-55, 25'). Πάντως συνέχιζε να κυνηγά στο σκορ κι έφτασε στο 64-69 (30').

Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα ξανά (72-79, 35'), αλλά Στρόμπερι και Έβανς πλησίασαν στον πόντο (81-82, 37') και πέρασαν μπροστά (85-84, 39'). Ο Τιλί έκανε καθαρή τάπα στον Σίνγκλετον, αλλά χρεώθηκε με φάουλ και ο εκνευρισμός του τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή (85-86, 39:05). Ο Χάνα έγραψε το τελικό 87-86 με 2/2 βολές, μετά από φάουλ του Σίνγκλετον.

Μακάμπι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-89

Μακάμπι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-89 (vid)

Έπειτα από τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εκτός έδρας της Μακάμπι που παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης χωρίς νίκη. Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν η απάντηση σε κάθε ερώτηση για την ΤΣΣΚΑ στη Menora Mivtachim Arena ενώ το δίδυμο των Καλοϊάρο - Μπλακ δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους.

Ο αγώνας

Ο Νάντο Ντε Κολό κουβάλησε επιθετικά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Μακάμπι, κάνοντας το 6-11 στο 4'07" κι έχοντας 9 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ρολ (19-19, 7'47") ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-24 σουτάροντας με 72.7% στα δίποντα (8/11) και υποχρεώνοντας τη Μακάμπι σε έξι λάθη. Ο Ντε Κολό συνέχισε με το... γκάζι πατημένο στη δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 για την ΤΣΣΚΑ (31-40, 15'17") όμως οι πρωτοβουλίες του Καλοϊάρο (10π., 2/2 δίπ., 2/2 τρίπ.) κράτησαν όρθιους τους Ισραηλινούς που μείωσαν στο 46-50 του ημιχρόνου.

Η Μακάμπι κυριάρχησε στα ριμπάουντ (15-9) όμως είχε απέναντί της τον σπουδαίο Ντε Κολό που μέτρησε 19 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα στο πρώτο μέρος! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Καλοϊάρο πέτυχε 4 σερί πόντους για το 63-59, ο Χίγκινς διαμόρφωσε το 66-67 και ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ «έγραψε» το 68-67 στο 30'. Στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε το προβάδισμα, ο Κλάιμπερν ανέβασε τη διαφορά στο +7 (75-82, 36'02") όμως η Μακάμπι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 81-85. Ο Καλοϊάρο είχε 0/2 βολές στα 35" για το φινάλε, ο Αντόνοφ διαμόρφωσε το 83-89 στα 11" κι εν τέλει οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με 86-89.

Νταρουσάφακα - Μπουντούτσνοστ 71-63

Νταρουσάφακα - Μπουντούτσνοστ 71-63 (vid)

Η Νταρουσάφακα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague αφού επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 71-63. Ο Ζάνις Πέινερς (πρώην φόργουορντ του ΠΑΟΚ) ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 15 πόντους εκ των οποίων οι 8 στο τελευταίο τετράλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το άγχος των παικτών της Νταρουσάφακα και πολύ γρήγορα βρέθηκαν με διψήφια διαφορά υπέρ τους (14-25). Με τους Ντίμπλερ και Οζντεμίργλου όμως οι γηπεδούχοι άλλαξαν την κατάσταση τρέχοντας ένα σερί 19-0 και προσπέρασε με 33-25 (17').

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα της αναμέτρησης έδειχνε ξεκάθαρα πως η τουρκική ομάδα θα έφτανε στη νίκη (50-43, 28' με καλάθι του Έβανς). Σε εκείνο το σημείο οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν, ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και ταυτόχρονα στην άλλη πλευρά πρωταγωνιστούσαν τα λάθη και οι βιαστικές επιλογές.

Αποτέλεσμα αυτών ήταν η Μπουντούτσνοστ να προσπεράσει με καλάθι του Νίκολιτς (57-60, 36'). όμως με προσωπικό τρόπο ο Πέινερς με τη σειρά του έκανε το 66-62 (38'). Στο χρόνο μέχρι τη λήξη η Νταρουσάφακα ήταν πιο ψύχραιμη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν σε βιαστικές επιθέσεις και δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.