«Καθάρισε» με Λάνγκφορντ ο Παναθηναϊκός!

08 PAOBC OPAP LAVRIO 1

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε με 84-77 του Λαυρίου στην παράταση σε φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου. Πρώτος σκόρερ ο Κιθ Λάνγκφορντ, πολύ καλός και ο ΝτεΣον Τόμας.

Για το "τριφύλλι" δεν αγωνίστηκαν οι Έλληνες διεθνείς (Καλάθης, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Παπαγιάννης και Αντετοκούνμπο) καθώς και ο Λούκας Λεκαβίτσιους λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική Ομάδα της Λιθουανίας.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (11-11 στο 5'). Το Λαύριο προηγήθηκε με 17-13 στο 7', αλλά το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ μπροστά στο σκορ με 23-20.

Οι "πράσινοι" διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (28-25 στο 15'), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-36 υπέρ των γηπεδούχων.  Στο 25' το Λαύριο ξέφυγε με 47-42 και κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 60-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι και έτσι το φινάλε του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (72-72), με αποτελεσμα να υπαρξει παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-36, 56-60, 72-72(κ.δ.), 84-77

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Λάνγκφορντ 22, Τόμας 15(1), Λοτζέσκι 14(2), Γκιστ 10, Παππάς 8(1), Σακελλαρίου 6(2), Λάσμε 6, Καλαϊτζάκης 2, Παπαντωνίου 1, Βουγιούκας.

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 4, Λαμπ 13(2), Χαραλαμπόπουλος 9(2), Κουζέλογλου 11, Κακλαμανάκης 10, Λούντζης 11(2), Μέλσον 7(1), Μαστρογιαννόπουλος,  Ντιάσε 11, Ερμείδης, Γκαβασιάδης 1.