Ο Ντόντσιτς απέτρεψε την ολική ανατροπή

luka doncic

Ένα τετράποντο του Κάρολ στον τρίτο αγώνα και ένα τρίποντο με ταμπλό του Ντόντσιτς στο τέλος της επίθεσης 1΄09΄΄ πριν από τη λήξη του αγώνα, στέρησαν την πρόκριση του Παναθηναϊκού στο φάιναλ φορ της ευρωλίγκα.

Η Ρεάλ με το πλεονέκτημα της έδρας που πήρε στο ΟΑΚΑ, κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες στην έδρα της (89-82) και να πάρει το εισιτήριο με 3-1 για το Βελιγράδι, όπου θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ.

Οι «πράσινοι» με μία υπερπροσπάθεια στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να γυρίσουν ένα παιχνίδι από το -22 στο 23΄(62-40) και να το διεκδικήσουν. Η ανατροπή αυτή που δεν ολοκληρώθηκε, σίγουρα αφήνει μία πικρή στους παίκτες, αλλά φεύγουν από τη Μαδρίτη με ψηλά το κεφάλι.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το άσχημο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, που έδωσαν έναν επιθετικό ρυθμό στη Ρεάλ και μία σημαντική διαφορά, που τον ανάγκασε να την κυνηγά στο σκορ. Η αντίδραση έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (85-82) με το τρίποντο του Καλάθη, 32 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά το τρίποντο του Ντόντσιτς κι ένα λάθος του Καλάθη στην επίθεση, έκριναν το αποτέλεσμα, πάλι στις λεπτομέρειες.

Μέχρι το 30΄που η Ρεάλ ήταν μπροστά με 18 πόντους (78-60) και έκλεισε το ημίχρονο με 16 και με το εξωπραγματικό 93,8% στα δίποντα (15/16), όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα εξελισσόταν σε μία εύκολη υπόθεση για την ομάδα του Λάσο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μόνο στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν προσήλωση στην άμυνα και ενδιάμεσα όταν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, η Ρεάλ ανέβασε την παραγωγικότητά της στους 51 πόντους στο ημίχρονο και στους 78 στο 30΄ Η επιμονή των γηπεδούχων να μεταφέρουν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και να αξιοποιούν στο έπακρο τον Αγιον, δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Όμως η παραγωγικότητα της Ρεάλ ανέβηκε και από την επίδοσή της στα τρίποντα, καθώς και με την καλύτερη απόδοση του Ντόντσιτς στη σειρά αυτή.

Ενώ ο Αγιόν στο β΄ ημίχρονο πέτυχε μόνο δύο πόντους, η Ρεάλ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με τους Γιουλ, Ντόντιτς, και στην τρίτη περίοδο που ο Παναθηναϊκός πέτυχε 4 τρίποντα, οι Μανδριλένοι απάντησαν με πέντε.

Όταν οι «πράσινοι» με την άμυνά τους βραχυκύκλωσαν επιθετικά τη Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκαν και μεγάλα σουτ από τους Σίνγκλετον, Καλάθη, ενώ στην ανάκαμψη βοήθησε και ο Παππάς. Ο Γκιστ έμεινε στα ρηχά, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ρέγες πήρε τη σκυτάλη από τον Αγιόν στο β΄ ημίχρονο.

Το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 11-22.

Η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα με το εκπληκτικό ποσοστό 74% στα δίποντα (2027). Είχε επίσης 10/30 τρίποντα 19/24 βολές, 23 ριμπ., 19 ασίστ, 12 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός είχε: 20/39 δίπ., 11/29 τρίπ., 9/14 βολ., 30 ριμπ., 13 ασίστ, 10 λάθη.

Τα δεκάλεπτα:: 18-14, 51-35, 78-60, 89-82.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 1, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 5 (1), Ντόντσιτς 17 (4), Ρέγιες 12, Αγιόν 12, Κάρολ 10 (2), Ταβάρες 2, Γιούλ 11 (3), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (5), Ρίβερς, Τζέιμς 18 (1), Πέιν 4, Παππάς 6 (1), Ντένμον, Γκιστ 2, Βουγιούκας 1, Γκάμπριελ, Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 18 (2), Αντετοκούνμπο 2.