ΠρομηΘΕΑς από ψηλά!

1883269

Ασταμάτητος ήταν ο Προμηθέας στο παιχνίδι με το Ρέθυμνο για την 21η αγωνιστική της Basket League και δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Ρέθυμνο να φανεί ανταγωνιστικό την Πάτρα. Το τελικό 94-72... μιλάει από μόνο του!

Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο που επήλθε η χαλάρωση, ο Προμηθέας ήταν «φωτιά και λάβρα» στο πρώτο μισό του αγώνα σημειώνοντας 57 πόντους! Με τέτοια επίδοση ήταν πολύ δύσκολο -αν όχι αδύνατον- να κινδύνευε στο συγκεκριμένο ματς κόντρα στους Κρητικούς.

Ο Προμηθέας Πατρών μπήκε με το... γκάζι πατημένο στο «Δ. Τόφαλος» κόντρα στο Ρέθυμνο, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (15-4, 2'54") ενώ ο Χολ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 32-18 στα 53" για το φινάλε της πρώτης περιόδου!

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, σκόραραν 34 πόντους στο δεκάλεπτο ενώ ο Έλις εκτόξευσε τη διαφορά στο +22, κάνοντας το 52-30 στο 15'52"! Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις στην επίθεση με τα τρίποντα των Άρμστεντ, Χριστοδούλου όμως οι Αχαιοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 57-42.

Οι Κρητικοί αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσαν την άμυνά τους κι έριξαν τη διαφορά στους 10 με τον Άρμστεντ (61-51, 26'27") ωστόσο οι επιθετικές πρωτοβουλίες των Λίποβι, Σαλούστρου δημιούργησαν ξανά διαφορά ασφαλείας για τον Προμηθέα που επικράτησε με το υπέρ του 94-72.

Το δίδυμο των Λίποβι, Φαγιέ ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων, σκοράροντας από 18 πόντους έκαστος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 18 (8/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Φαγιέ 18 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 17 (8/12 σουτ), Χολ 16 (2), Έλις 11 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γκίκας 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός 2, Δημάκος 1.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 18 (4/6 τρίποντα), Λι, Άρμστεντ 18 (2), Χόμπσον (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 7, Κώττας 6, Μούντι 9 (4 ασίστ), Στεφανίδης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).