Ο Μπαρτ ήρθε και έσωσε τον ΓΣΛ Φάρο

larisa aris bart

Ο νεοφερμένος Στιβ Μπαρτ με το «καλησπέρα» έκανε τη διαφορά και ήταν αυτός που οδήγησε τον ΓΣΛ Φάρο στη νίκη του επί του Άρη (81-76). Αναμφισβήτητα ο εκλεκτός του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν ο πρωταγωνιστής της επίθεσης, αλλά εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νώντας Παπαντωνίου.

Υπήρχε όμως στο στον αγώνα της Λάρισας και ο αρνητικός πρωταγωνιστής που ήταν ο διαιτητής Πηιλοϊδης, ο οποίος προσπάθησε να χαλάσει το παιχνίδι και να καυχιέται στον περίγυρό του ότι απέβαλε τον Παναγιώτη Γιαννάκη με δεύτερη τεχνική ποινή, λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του α΄ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μέχρι το 28΄ όταν έφτασαν τη διαφορά στους 18 πόντους (60-42) με τον ασταμάτητο Μπαρτ, είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασε ο Άρης, βελτιώνοντας αισθητά τα ποσοστά του και διεκδίκησε τη νίκη.

Δύο λεπτά πριν από τη λήξη, ο Αθηναίου με τρίποντο μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (75-72), η οποία ήταν και στο 1΄38΄΄ με τις δύο βολές του Μπελ (77-74). Ο Αμερικανός όμως έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, ο Παπαντωνίου στα 30΄΄ κέρδισε αντιαθλητικό, αλλά αστόχησε στις δύο βολές, για να επιτύχει μία ο Βαβάτσικος στα 25΄΄. Ο Αθηναίου στα 18΄΄ αστόχησε στην προσπάθεια για τρίποντο και εκεί όλα τελείωσαν.

: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 4, Μουράτος 5, Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 17 (2), Κίλι 8, Μπάντερ 2, Μαραγκός 6, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 6, Φένερ, Μπαρτ 28 (2).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 10 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 12, Αθηναίου 15 (2), Ντουβιέ 2, Μάρας 14 (11ριμπ.), Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Προύιτ, Μπελ 16 (2).