Denmon...ίστηκε στην Πάτρα!

4393898

Ντένμον και Αντετοκούνμπο το... πήραν πάνω του και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε μια μεγάλη νίκη επί του Προμηθέα στην Πάτρα με 108-91!

Ο Μάρκους Ντένμον όχι μόνο δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι «κόπηκε» από το μεγάλο ευρωπαϊκό ματς, αλλά έδειξε ότι είναι πάντα έτοιμος όταν του ζητηθεί!

Απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι και πραγματοποίησε την καλύτερή του -ίσως- εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς με 25 πόντους έχοντας 2/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 26:43 λεπτά συμμετοχής! Μάλιστα ξεκίνησε με 7/7 τρίποντα , εκ των οποίων 3/3 στην πρώτη περίοδο και 4/4 στην τελευταία πριν αστοχήσει στο 8ο σουτ.

Μαζί του και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πραγματοποίησε με τη σειρά του το πιο παραγωγικό παιχνίδι του με τα «πράσινα» έχοντας 17 πόντους με 5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ και 3 τάπες (η μία καλύτερη από την άλλη)! Και αυτός με τη σειρά του είχε αγωνιστεί ελάχιστα στο ντέρμπι ωστόσο ούτε και εκείνος πτοήθηκε ψυχολογικά!

Ο δείκτης του σκορ και η διαφορά άνοιξε στην τελευταία περίοδο, όταν ο Μάρκους Ντένμον πήρε... φωτιά χάρη στα τρίποντα! Στο 28' το σκορ ήταν 68-67 υπέρ του Προμηθέα, αλλά με ένα εντυπωσιακό 22-5 η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους (89-73) πριν εκτοξευθεί στο +20 (108-88) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Προμηθέας αποδείχθηκε πολύ... σκληρός για να πεθάνει, με τους Χολ, Γκίκα, Σαλούστρο και Λίποβι να κερδίζουν τις περισσότερες εντυπώσεις.

Ο Μάρκους Ντένμον με 25 πόντους έχοντας 2/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 17 πόντους με 5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ και 3 τάπες.

άμυνά του για λίγα λεπτά και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Το στατιστικό που έκανε την διαφορά ήταν το 64% στα τρίποντα (16/25), οι 24 ασίστ, αλλά και το 59% στο σύνολο των σουτ εντός παιδιάς (41/69).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-31, 43-52, 69-79, 91-108.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 14 (2), Σαλούστρος 14 (2), Χολ 18 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Έλις 9 (8 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 7 (1), Σκούφης, Γκίκας 16 (3), Γερομιχαλός 7 (1), Δημάκος 3, Σανδραμάνης 3, Μαντζούκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 25 (2/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα), Γκάμπριελ 12 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Όγκαστ 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλάθης 8 (4/12 σουτ, 13 ασίστ), Αντετοκούνμπο 17 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (2), Παππάς 14 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Μήτογλου, Σίνγκλετον 9 (1).